ZVONEK

Jsou tací, kteří čtou tuto zprávu před vámi.
Přihlaste se k odběru nejnovějších článků.
E-mailem
název
Příjmení
Jak by se vám líbilo číst Zvonek
Žádný spam

Konverzace "Práce člověka živí, ale lenost kazí"

Cíl: výchova pozitivních osobnostních vlastností.

Cíle: odhalit smysl a hodnotu práce v životě člověka.

Opravovat a rozvíjet své paměťové procesy, zrakovou a sluchovou pozornost, představivost, myšlení, řeč, kreativitu čtením básní, inscenací.

Výchova k pracovitosti, pracovitosti, zodpovědnosti.

Práce se slovníkem: pracovitost, pracovitost.

Vybavení: kresby o práci, ICT, výstava knih o práci, karty úkolů, atributy pro dramatizaci, hudební doprovod.

Přípravné práce: čtení básní, příběhy o práci K. D. Ushinsky "Dva pluhy", E. Permyak "Zlatý hřeb", K. D. Ushinsky Jak rostla košile na poli, rozhovor "Přísloví a úsloví o práci, hře" Řekni naopak"

Ahoj kluci, milí hosté, kolegové. Všechny rád vidím. Kluci, pozdravte hosty, usmějte se, ať dnes na lekci nechybí dobrá nálada.

II Úvodní povídání

Učitel: Poslouchejte pozorně báseň.

Stůl, u kterého sedíte

Postel, ve které spíte

notebook, boty, pár lyží

talíř, vidlička, nůž.

A každý krajíc chleba

To vše je vytvořeno prací,

Nespadlo to z nebe.

Za vše, co je pro nás stvořeno

Jsme lidem vděční

Přijde čas, přijde čas

A budeme pracovat.

Učitel: O čem je tato báseň?

Odpovědi: o práci.

Pedagog: Správně. Tato báseň je o práci. Dnes ve třídě budeme mluvit o práci.

III Snímek 1

Učitel: Přečtěte si téma lekce.

Děti čtou:

"Práce člověka živí, ale lenost kazí"

Učitel: Jak rozumíte tomuto přísloví?

Odpovědi: člověk, který pracuje, vydělá peníze a lenoch nedělá nic.

Učitel: číst.

Práce je druh činnosti, jejíž výsledek je fixován v materiálních a duchovních hodnotách.

Pracovitost je láska k práci, mravní vlastnost, která se projevuje touhou po práci.

Pracovitý --- rád pracuje

Lenost --- nedostatek chuti pracovat, sklon k zahálce.

Pedagog: Poslechněte si příběh K, D, Ushinského „Dva pluhy“

Čtení příběhu (student čte)

Dva pluhy byly vyrobeny ze stejného kusu železa a ve stejné dílně. Jeden z nich padl do rukou sedláka a hned se dal do práce, druhý se dlouho a zcela zbytečně povaloval v kupeckém krámku.

Po nějaké době se stalo, že se oba krajané znovu setkali. Sedlákův pluh se leskl jako stříbro a byl ještě lepší, než když právě vyšel z dílny; pluh, který ležel ladem v krámě, ztmavl a pokryl rez.

Olga Příchodina
Lekce "Práce člověka živí, ale lenost kazí."

Práce člověka živí, ale lenost kazí.

Cílová: Pomozte studentům pochopit důležitost práce.

Kdyby byl hon, práce by šla dobře. Neseďte nečinně – nuda nebude.

Učitel může vyzvat děti, aby si připomněly, jak pomáhají dospělým (pomáhají rodičům, podílejí se na úklidu bytu, starají se o své oblečení, knihy, věci) atd. Je důležité pomoci dětem pocítit radost, že něco umí a dělají oni sami.

Jako literární ilustraci k tématu používáme dětem známé pohádky, které vyprávějí o pracovitých a líných hrdinech (různé verze pohádky „Morozko“ apod.) Při rozboru pohádky učitelka upozorňuje děti na pracovitost a zdvořilost jedné sestry a neochotu pracovat a hrubost druhé. Rozebrána jsou i další díla, která děti nabídnou. (Dejte úkol dětem, aby přemýšlely).

V rozhovoru s dětmi učitel zdůrazňuje, že postoj k lenochům je vždy negativní (nejsou milováni a společně s dětmi hledá a formuluje odpověď na otázku, proč se tak děje. Děti docházejí k závěru, že líný chce také jíst, pít, oblékat se, ale nerad to všechno získává vlastní prací. Znamená to, že za něj pracují ostatní. Učitel vyzve žáky, aby si vzpomněli, kdo z jejich rodiny dělá domácí práce a jaké. učitelka zjišťuje, jaké povinnosti mají děti v rodině, jak a čím usnadňují práci v domácnosti rodičům .

Hlavním výsledkem lekce je pomoci dětem uvědomit si, že všechny benefity, které nás ve škole i doma obklopují, jsou výsledkem práce mnoha lidí. Jejich zachování a vytváření nových výhod je starostí každého.

Na závěr dá učitel dětem za úkol vypsat na papír své stálé povinnosti, věci, které dělají na přání rodičů, a také pojmenovat svůj nejméně oblíbený a oblíbený druh práce. Na závěr si děti přečtou pravidla pracovitého školáka a nakreslí znázorňující kresby odlišné typy domácí práce.

POMÁHÁM DOSPĚLÝM

Když je pokoj uklizený a čistý, nálada je dobrá,

práce se lépe argumentuje.

Musíte umět krásně ustlat a ustlat si postel

je to každé ráno.

Vaše knihy a hračky by měly být po hrách ponechány na jejich místě.

a povolání. Pokud jsi něco zkazil, seber odpadky, zameť podlahu,

setřete prach.

Vaše oblečení, bunda, boty by měly být vždy stejné

Vědět, jak prát tričko, kapesník, ponožky.

Vědět, jak opravit malou dírku, přišít knoflík,

udělejte to bez čekání na připomenutí.

Pokud vidíte, že jsou vaši rodiče unavení, jděte za nimi

zvláště pozorný: pomozte připravit stůl; dotázat se,

potřebujete něco udělat kolem domu.

DIDAKTICKÉ MATERIÁLY

SLOVNÍČEK PRO UČITELE

Práce je druh sociální aktivity, jehož výsledek je fixován v materiálních a duchovních hodnotách.

Pracovitý – pilný, pracovitý, pracovitý.

Pracovitost je láska k práci.

Pracovitost je mravní vlastnost, projevující se touhou po práci, neschopností žít bez práce.

TEXTY

G. Mamlin

Seryozha hledá tužku.

Dnes je v domě nepořádek:

Seryozha hledá tužku.

Dal jsem to do příborníku

Kdo se dotkl mé tužky?

Nemáte doma pořádek! -

Řekl to matce přísně.

Vyzbrojeni pokerem

Pro hledání Seryozhy.

A pro začátek kopal

Kotě kopalo na chodbě.

Hledal jsem ve skříni, postavil se na židli,

lehnout si na podlahu,

Podíval se pod pohovky

Oprášil vázu z police

A poškrábal stůl.

V domě se zvedl hurikán.

Kufr vypadl ze skříně,

A zameteno pod strop

Polštáře, Brema silný objem,

Sešity a noviny

A další položky.

Jak Seryozha hledal tužku?

Kdo trpěl jeho činy?

Bude v takovém chování řád?

S. Baruzdin.

Mistr.

Naše máma je v práci

Velký bratr v práci.

Kolik starostí máš...

Sousedi mi říkají.

Rozhodl jsem se pustit do podnikání.

Pokud je máma pryč na dlouhou dobu,

Někdo to zkusit musí

Připravte nám večeři.

Ať s námi netruchlí -

Přinesu další dřevo

A večeři uvařím o nic horší

Skuteční kuchaři.

Dal jsem vodu do vany

A namlím nádobí.

Všechny notebooky a hračky

Vezmu to na místo.

Máma a bratr řeknou: „My víme

Ne kluk - jen poklad.

Tento dům má majitele

I když je rozměrově malý."

Otázky a úkoly:

Jak se chlapec rozhodl pomoci své matce a bratrovi?

Dá se jeho postoj k domácím pracím nazvat mistrovským?

Řekněte nám, jak pomáháte doma?

Vl. Lifshitz

Mluvit.

Unavený z práce

Matka přišla večer

A vidí, že jeho syn

Postel neustlaná

Ten čaj ve sklenici chladne,

Že podlaha není zametená

Co, ležet na pohovce,

Čte si knihu...

A jeho matka s odporem

Řekla: "Synu,

Jednou ty mami

Nějaká pomoc?"

A syn zachmuřeně odpověděl:

Sotva se dívá na matku:

Ty, matko, o Timurovi

Jsem si jistý, chlapi

Co kdyby Gaidar žil -

Slavný spisovatel

A statečný komisař, -

Tenhle kluk

Tak se matka seznámí

(Nebo bych spíš mohl říct):

„Musíš mít svědomí

Usínej, chlapče!

Podařilo se vám přečíst příběh

Ale nerozuměl jsem…“

O čem byl rozhovor mezi matkou a synem?

Proč se matka na syna urazila?

Jakou „důležitou“ práci syn dělal?

Kdo ví, kdo je Timur a jeho tým?

co dělali?

Čemu syn v knize nerozuměl?

B. Zakhoder

Čí košík je těžší.

Šli dva přátelé

Šli jsme na houby.

Šli jsme a chodili, unaveni z chůze.

Šel jedním směrem

A stejně prošel

Ano, ale ne stejně

Nenalezeno stejně.

V jednom koši - bílá,

A to vše jako výběr!

V té druhé – jedné – jediné

Shnilá muchovník.

Druhý přítel řekl:

No, žádné štěstí.

Ale můj košík

Není těžké to nosit! -

Jdou zpět

Jdou domů, první běží a skáče,

Druhý ho následuje.

Nejdřív skákat

S kořistí v ruce

Druhý sotva tká,

I když je lehký.

První řekl druhému: Loučíce se u dveří:

Prázdný košík

Ukázalo se, že je to těžší!

Proč chlapi s takovým různé výsledky Shromážděné houby?

Proč je prázdný košík těžší než plný?

Na čem to závisí?

Sbíráte houby?

Jaké jsou vaše úspěchy?

Lidová moudrost.

Neseďte nečinně – nuda nebude.

Kdyby byl hon, práce by šla dobře.

1. Jakému člověku říkáme pracovitý?

2. Označte „+“ ty vlastnosti, které by měl mít pracovitý člověk:

Schopnost pracovat.

Dobrá nálada.

Pečlivost.

Schopnost donutit se dokončit to, co jste začali.

3. Dokončete úkol a analyzujte výsledky: označte znaménkem „+“ v tabulce v průběhu oblékání ty vlastnosti, které vypovídají o pracovitosti, a znaménkem „-“ vlastnosti, které vám brání v pracovitosti.

Čísla/kvality 1 2 3 4 5 6 7

Pečlivost

dobrá víra

Pracovní kázeň

Schopnost přinutit se

Nezávislost

závist

Volitelný

Touha pomoci

3.1. Podtrhněte červenou tužkou své běžné povinnosti doma, zelenou práci, která se dělá na přání rodičů, a žlutou tu, kterou nikdy neděláte, na volný řádek napište potřebné.

Jdu do obchodu pro chleba.

Procházky se psem.

Po kočce uklízím.

Krmím zvířata.

Odstraňuji ptačí klec.

Zalévám květiny.

Zametám podlahu.

Utírat prach.

Vynáším odpadky.

Uklízet v mém rohu (uklízet)

Stelu postel.

Umýt nádobí.

3.2. Podtrhněte správnou odpověď.

Je pro mě těžké se přinutit: sednout si na lekce, začít uklízet, začít s domácími pracemi.

Související publikace:

„Nejsme příliš líní pomáhat mámě! 8. března je Den matek! Brzy přijde 8. březen. Politická konotace tohoto svátku se postupně stírá. Ale musím říct.

Tělesná výchova „Zelenina. Práce dospělých na polích a zahradách "(různá věková skupina) 5–7 let Cíle: 1. Cvičení v rovnováze; ve skoku do výšky přes lano házet míč do basketbalového koše s jistotou jednou a dvěma rukama.

Integrovaná lekce (znalosti a manuální práce) ve skupině příprava na školu "Amuletová panenka"Účel: Formování schopnosti vyrobit hadrovou panenku-amulet "Zvonek" Úkoly: Rozšiřte představy dětí o lidových hračkách.

Integrovaná lekce "Zbytečná práce" podle příběhu (Vytesali jsme sněhuláka) Integrace oblastí: Kognitivní, komunikativní, řečová, umělecká a estetická Účel: Výuka vyprávění. Úkoly: Kognitivní.

Téma: "Práce člověka živí, ale lenost kazí."

Cílová: výchova pozitivních osobnostních vlastností.

úkoly: 1. Pomozte dětem pochopit smysl práce.

2. Rozvíjet paměť, myšlení na základě rozboru přísloví.

3. Pěstujte pracovitost nezávislost.

Průběh kurzu.

Org. okamžik.

Kluci, moc mě těší, že vás všechny vidím na lekci. Jste všichni in dobrá nálada. Doufám, že se vám ve třídě bude dobře pracovat, budete pozorní a aktivní.

II Úvodní rozhovor.

Poslouchejte pozorně báseň a řekněte, o čem je?

Stůl, u kterého sedíte

Postel, ve které spíte

Notebook, boty, pár lyží,

Talíř, vidlička, nůž….

A každý hřebík a každý dům,

A každý krajíc chleba

To vše je vytvořeno prací,

Nespadlo to z nebe.

Za vše, co je pro nás stvořeno,

Jsme lidem vděční.

Přijde čas, přijde čas

A budeme pracovat.

O čem je báseň?(o práci)

Kdo uhodl, o čem budeme ve třídě mluvit?(o práci)

III Hlavní část.

Přečteme si téma lekce: „Práce člověka živí, ale lenost kazí“

Jak rozumíte tomuto přísloví?(Člověk, který pracuje, vydělá peníze a líný člověk nedělá nic)

V naší lekci často uslyšíme slova:

Práce - druh činnosti, jejíž výsledek je fixován v materiálních a duchovních hodnotách.

pracovitost - láska k práci, mravní kvalita, projevující se touhou po práci.

Těžce pracující - rád pracuje.

Lenost - nedostatek chuti jednat, pracovat, sklon k zahálce.

Příběh "Dva pluhy".

Náš rozhovor chci začít povídkou K.D. Ushinsky, který se nazývá "Dva pluhy". Pozorně poslouchejte a poté odpovězte na otázky.

Ve stejné dílně byly vyrobeny dva pluhy ze stejného kusu železa. Jeden z nich padl do rukou sedláka a hned se dal do práce; zatímco druhý se dlouho a zcela zbytečně povaloval v kupeckém krámku. Po nějaké době se stalo, že se oba krajané znovu setkali. Sedlákův pluh se leskl jako stříbro a byl ještě lepší, než když právě vyšel z dílny; pluh, který ležel ladem v krámě, ztmavl a pokryl rez.

Řekni mi, prosím, proč jsi tak lesklý? zeptal se rezavý pluh svého starého známého.

Z práce, má drahá, - odpověděl. - A jestli jsi zrezivěl a stal ses horším, než jsi byl, je to proto, že jsi celou tu dobu ležel na boku a nic nedělal.

Myslím, že všichni dobře pochopili, jak tento příběh souvisí s tématem lekce.

Proč se pluh, který přišel k sedlákovi, leskl jako stříbro?(Protože tvrdě pracoval)

Co se stalo s pluhem, který ležel ladem?(Ztmavlo a zrezivělo)

O kom si myslíte, že je tento příběh? Koho má Ushinsky na mysli, když mluví o pluzích?(Dělník a líný)

Jaký závěr lze vyvodit z poslechu příběhu?(Práce člověka maluje a lenost ho znetvořuje. Pouze v práci můžete ukázat vše své nejlepší vlastnosti. Bez práce člověk zreziví a onemocní)

2. Diskuse o literárních dílech.

Kluci, všichni čtete příběhy, pohádky. Jmenuj mi díla, která vyprávějí o pracovitých a líných hrdinech?(Příběhy "Mráz", "Popelka", "Dva mrazíky", E. Permyak "Pichugin Bridge")

Jak se zachází s lenochy? ( Nelíbí se jim to)

Proč? (Líni chtějí pít, jíst, oblékat se, ale neradi to dělají vlastní prací. Znamená to, že ostatní pracují za něj.)

Co člověku práce dává?(Práce dává radost, pohodu, zdraví. Pokud dobře pracujete, bude s vámi dobře zacházeno)

V naší době je člověk ve společnosti ceněn za svou práci. Práce je zdrojem radosti a potěšení. Blaho člověka závisí na práci. Víme, jak jsou šťastní lidé, kteří dokážou hodně rukama, a jak nešťastní a bezmocní ti, kteří se nic nenaučili.

3. Praktický úkol pro studenty.

Nyní každému z vás rozdám letáky, kde jsou napsané vlastnosti člověka. Musíte označit „+“ ty vlastnosti, které by měl mít pracovitý člověk.

Pečlivost

Lenost

dobrá víra

závist

Schopnost přinutit se

Volitelný

Schopnost pracovat

4. Přísloví.

V ruském lidu děti od samého raného dětství naučil pracovat. Přísloví a rčení o práci fungovaly jako pravidla pracovního chování. Nyní zkontrolujeme, jak znáte přísloví o práci.

Hra "Řekni přísloví."

Vidět stromy v jejich ovoci, ale lidé ......(podívat se na činy)

Trpělivost a tvrdá práce...(vše bude rozdrceno)

Pod ležícím kamenem ..... ( a žádná voda neteče

Malý podnik...(lepší než velká nečinnost)

Nespěchej na jazyk....(pospěš si)

Jezdíš rád...(miluji nosit saně)

dělám si čas…. (zábavná hodina)

Nehledejte nevěstu v kulatém tanci ......(a na zahradě)

Člověk onemocní z lenosti, ale ....(zdraví z práce)

Líná Fedorka má vždycky ... .(výmluvy)

Lenoch, který je neplodný....(dřevo)

Nyní si přečtěte přísloví a vysvětlete jeho význam.

Neseďte nečinně – nuda nebude. (Pokud něco uděláme, čas rychle uteče a nebudeme se nudit)

Byl by hon - práce půjde dobře. (K jakékoli práci se musíte pustit s touhou a pak vše půjde)

5. Dramatizace "Příběh lenosti"

(postavy: povaleči, lékárník)

Mokasíny: Dejte nám lék na lenost, protože mohu, ale nechci.

lékárník: Je cítit voňavé tření z kousnutí komárem,

Existuje směs na kýchnutí, spolknutí - a buďte zdraví

Na migrénu existuje lék, ale na lenost žádný lék.

Líný člověk: Bylo by hezké, kdyby tento nástroj byl vynalezen co nejdříve,

Aby to odnesli všichni lenoši z dětství

Pokud by se tento lék objevil, koupil bych si dvě balení.

Ne, ne dva, ale jsou potřeba až tři, neříkej.

lékárník: Kdo ví, jak žít podle hodin a oceňuje každou hodinu,

Nemusíte ho desetkrát ráno budit.

A nebude říkat, že je příliš líný vstát,

Cvičte, umyjte si ruce a ustelte postel.

Bude mít čas se včas obléknout, umýt a najíst,

A než zazvoní, posaďte se do školní lavice.

Kluci, co myslíte, potřebujete lék na lenost?(Ne, záleží na osobě samotné)

Podívej se na obrázek.(Ilustrace líného člověka)

kdo si myslíš, že to je? Jak vypadá lenoch?

Fízminutka.

Nebuďme líní, buďme veselí a veselí. Pojďme se trochu pohnout.

Co je tělesná výchova? Trénovat a hrát.

Co je tělesná výchova? Phys. a kul, a to a ra

Ruce nahoru, ruce dolů - to je fyzické.

Kroutíme krkem, jako by volant byl pytel.

Obratně skákej vysoko – to je ten pravý.

Ráno půl hodiny běhat - to je ra.

Postarejte se o tento obchod

Stanete se silným, obratným, odvážným.

Navíc dobrá postava

To znamená tělesná výchova.

6. Uhodněte křížovku.

Zkusme uhodnout křížovku a zjistit, odkud byl líný vyhnán zpod klacku.

Co vyděsí lenocha víc, když si ráno musíte umýt obličej?(Sprcha)

Které z hodnocení je nejčastěji v deníku odvykajícího?(Čert)

Jaký stav má lenoch nejraději?(Sen)

Jaký je hlavní charakterový rys lenocha?(Lenost)

Co nahradí línou postel v lekci?(Lavice)

Odkud jsou líní vyhnaní zpod kniplu?(Do školy)

Líní školáci se ve třídě nudí, špatně se učí. Nechtějí plnit žádné úkoly, neradi čistě píší do sešitů, čtou knihy. Nepěstují si návyk pracovat, pomáhat druhým v podnikání. Líné děti chtějí žít tak, jak o tom snil jeden student z básně B. Zakhodera „Péťa sní“.

Kdyby přišlo mýdlo

Ráno do mé postele

A já sám bych měl mýdlo,

To by bylo hezké!

Pokud knihy a sešity

Naučil se být v pořádku

Znali všechna jejich místa -

To by byla krása!

To by pak byl život!

Vědět, chodit a odpočívat!

Pak by moje matka přestala

Řekni, že jsem líný!

Řekni mi, splní se někdy Peťiny sny?(Ne proč? (Člověk musí dělat všechno sám: umýt se, pracovat a pak s ním bude všechno v pořádku)

Poslechněte si další báseň.

Pokud ležíte v posteli dlouhou dobu,

Pokud jste neměli čas se učit lekce,

Pokud jsi odmítl pomoci své matce,

Takže jsi vážně nemocný leností.

Lenost se může nakazit jeden od druhého,

Lenost je lepkavá, jako lepidlo nebo pryskyřice,

A je tu jeden lék - pracovat,

Aby si k vám lenost nenašla cestu.

Jaký je správný lék na lenost?(Práce)

Co znamená výraz "dům je tváří majitele"?(Dům vždy posuzují lidé, kteří v něm bydlí. Pokud je dům čistý, pak zde žijí čistí, spořiví, pracovití, pilní lidé)

Ukazuje obrázek s místností, kde se všechno povaluje.

Jací lidé zde žijí?(líný, špinavý)

Pozorně poslouchejte báseň G. Mamlina "Seryozha hledá tužku."

Dnes je v domě nepořádek:

Seryozha hledá tužku.

Dal jsem to do příborníku

Kdo se dotkl mé tužky?

Nemáme doma pořádek! -

Matce to řekl přísně

Vyzbrojeni pokerem

Pro hledání Seryozhy

A pro začátek kopal

Kotě kopalo na chodbě

Hledal ve skříni, postavil se na židli

lehnout si na podlahu,

Podíval se pod pohovky

Oprášil vázu z police

A poškrábal stůl.

Rose v domě hurikán

Kufr vypadl ze skříně,

A spěchal pod strop

Polštáře, Brema silný objem,

Sešity a noviny a další předměty.

Jak Seryozha hledal tužku?(Všechno rozházel)

Kdo trpěl jeho činy?

Bude v domě při takovém chování chlapce pořádek?

Ukazuje obrázek místnosti, kde je vše úhledně uklizeno.

Jací lidé zde žijí?(Spravedlivý, pracovitý)

Dobří hostitelé mají teplý, pohostinný a pohodlný domov. Do takového domu chcete vždy přijít, protože v něm vládne blahosklonná atmosféra. Asi každý člověk touží mít takový dům. Každý toho může dosáhnout, ale cihly vašeho domu musí být položeny nyní. Kdo se sám naučil hodně dělat, nikdy nebude pro ostatní přítěží a nebude bezmocný.

7. Pravidla pracovitého studenta.

A nyní se podívejme na pravidla pracovitého studenta.

1. Udělejte si krásně postel a dělejte to každé ráno.

2. Po vyučování odložte knihy a další studijní materiály na jejich místo.

3. Pokud odhazujete - sbírejte odpadky, utírejte prach.

4. Hlídejte si věci, čistěte boty.

IV . Výsledek.

Jaký týden jsme měli minulý týden ve skupině?(Týden práce)

Koho ze skupiny lze označit za nejpracovitějšího?

Koho ve skupině lze nazvat líným?

Nyní odměníme ty nejpracovitější.(Je zavěšena medaile)









Zpět dopředu

Pozornost! Náhled snímku slouží pouze pro informační účely a nemusí představovat celý rozsah prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.

Cílová: výchova pozitivních osobnostních vlastností.

úkoly:

  • Pomozte dětem pochopit důležitost práce.
  • Rozvíjet paměť, myšlení na základě rozboru přísloví.
  • Pěstujte pracovitost.

Postup lekce

I Org. okamžik.

Kluci, moc mě těší, že vás všechny vidím na lekci. Všichni jste v dobré náladě. Doufám, že se vám ve třídě bude dobře pracovat, budete pozorní a aktivní.

II Úvodní povídání.

Poslouchejte pozorně báseň a řekněte, o čem je?

Stůl, u kterého sedíte
Postel, ve které spíte
Notebook, boty, pár lyží,
Talíř, vidlička, nůž...
A každý hřebík a každý dům,
A každý krajíc chleba
To vše je vytvořeno prací,
Nespadlo to z nebe.
Za vše, co je pro nás stvořeno,
Jsme lidem vděční.
Přijde čas, přijde čas
A budeme pracovat.

O čem je báseň? (o práci)

Kdo uhodl, o čem budeme ve třídě mluvit? (o práci)

III hlavní část.

Snímek číslo 1.

Pojďme si přečíst téma lekce: „Práce člověka živí, ale lenost kazí“

Jak rozumíte tomuto přísloví? (Člověk, který pracuje, vydělá peníze a líný člověk nedělá nic)

Snímek číslo 2.

V naší lekci často uslyšíme slova:

Práce je druh činnosti, jejíž výsledek je fixován v materiálních a duchovních hodnotách.

Pracovitost je láska k práci, mravní vlastnost, projevující se v touze po práci.

Pracovitý - rád pracuje.

Lenost – nedostatek chuti jednat, pracovat, sklon k zahálce.

Příběh "Dva pluhy".

Náš rozhovor chci začít povídkou K.D.Ushinského, která se jmenuje „Dva pluhy“. Pozorně poslouchejte a poté odpovězte na otázky.

Ve stejné dílně byly vyrobeny dva pluhy ze stejného kusu železa. Jeden z nich padl do rukou sedláka a hned se dal do práce; zatímco druhý se dlouho a zcela zbytečně povaloval v kupeckém krámku. Po nějaké době se stalo, že se oba krajané znovu setkali. Sedlákův pluh se leskl jako stříbro a byl ještě lepší, než když právě vyšel z dílny; pluh, který ležel ladem v krámě, ztmavl a pokryl rez.

Řekni mi, prosím, proč jsi tak lesklý? zeptal se rezavý pluh svého starého známého.

Z práce, má drahá, - odpověděl. – A pokud jsi zrezivěl a stal ses horším, než jsi byl, je to proto, že jsi celou tu dobu ležel na boku a nic nedělal.

Myslím, že všichni dobře pochopili, jak tento příběh souvisí s tématem lekce.

Proč se pluh, který přišel k sedlákovi, leskl jako stříbro? (Protože tvrdě pracoval)

Co se stalo s pluhem, který ležel ladem? (Ztmavlo a zrezivělo)

O kom si myslíte, že je tento příběh? Koho má Ushinsky na mysli, když mluví o pluzích? (Dělník a líný)

Jaký závěr lze vyvodit z poslechu příběhu? (Práce člověka maluje a lenost ho znetvoří. Pouze v porodu můžete ukázat všechny své nejlepší vlastnosti. Bez práce člověk zreziví a onemocní)

2. Diskuse o literárních dílech.

Kluci, všichni čtete příběhy, pohádky. Jmenuj mi díla, která vyprávějí o pracovitých a líných hrdinech? (Příběhy „Mráz“, „Popelka“, „Dva mrazíky“, E. Permyak „Pichugin Bridge“)

Jak se zachází s lenochy? ( Nelíbí se jim to)

Proč? (Líni chtějí pít, jíst, oblékat se, ale neradi to dělají vlastní prací. Znamená to, že ostatní pracují za něj.)

Co člověku práce dává? (Práce dává radost, pohodu, zdraví. Pokud dobře pracujete, bude s vámi dobře zacházeno)

V naší době je člověk ve společnosti ceněn za svou práci. Práce je zdrojem radosti a potěšení. Blaho člověka závisí na práci. Víme, jak jsou šťastní lidé, kteří dokážou hodně rukama, a jak nešťastní a bezmocní ti, kteří se nic nenaučili.

3. Praktický úkol pro studenty.

Nyní každému z vás rozdám letáky, kde jsou napsané vlastnosti člověka. Musíte označit „+“ ty vlastnosti, které by měl mít pracovitý člověk.

  • Pečlivost
  • dobrá víra
  • závist
  • Schopnost přinutit se
  • Volitelný
  • Schopnost pracovat

4. Přísloví.

V ruském lidu se děti učily pracovat od raného dětství. Přísloví a rčení o práci fungovaly jako pravidla pracovního chování. Nyní zkontrolujeme, jak znáte přísloví o práci.

Hra "Řekni přísloví."

  • Podívejte se na stromy v ovoci a na lidi...... (podívat se na činy)
  • Trpělivost a práce... (vše bude rozdrceno)
  • Pod ležícím kamenem ..... ( a žádná voda neteče
  • Maličkost.... (lepší než velká nečinnost)
  • Nespěchej na jazyk.... (pospěš si)
  • Jezdíš rád... (miluji nosit saně)
  • Dělám čas.... (zábavná hodina)
  • Nehledejte nevěstu v kulatém tanci ...... (a na zahradě)
  • Člověk onemocní z lenosti, ale .... (zdraví z práce)
  • Líná Fedorka vždycky ..... (výmluvy)
  • Flákač, jaký neplodný..... (dřevo)

Snímek číslo 3.

Nyní si přečtěte přísloví a vysvětlete jeho význam.

Neseďte nečinně – nuda nebude. (Pokud něco uděláme, čas rychle uteče a nebudeme se nudit)

Kdyby byl hon, práce by šla dobře. (K jakékoli práci se musíte pustit s touhou a pak vše půjde)

5. Dramatizace „Příběh lenosti“

(postavy: povaleči, lékárník)

Povaleči: Dejte nám lék na lenost, protože můžu, ale nechci.

lékárník:

Je cítit voňavé tření z kousnutí komárem,
Existuje směs na kýchnutí, spolknutí - a buďte zdraví
Na migrénu existuje lék, ale na lenost žádný lék.

Bylo by hezké, kdyby tento nástroj byl vynalezen co nejdříve,
Aby to odnesli všichni lenoši z dětství
Pokud by se tento lék objevil, koupil bych si dvě balení.
Ne, ne dva, ale jsou potřeba až tři, neříkej.

lékárník:

Kdo ví, jak žít podle hodin a oceňuje každou hodinu,
Nemusíte ho desetkrát ráno budit.
A nebude říkat, že je příliš líný vstát,
Cvičte, umyjte si ruce a ustelte postel.
Bude mít čas se včas obléknout, umýt a najíst,
A než zazvoní, posaďte se do školní lavice.

Kluci, co myslíte, potřebujete lék na lenost? (Ne, záleží na osobě samotné)

Podívej se na obrázek.

Snímek číslo 4. (Ilustrace líného člověka)

kdo si myslíš, že to je? Jak vypadá lenoch?

Fízminutka.

Nebuďme líní, buďme veselí a veselí. Pojďme se trochu pohnout.

Co je tělesná výchova? Trénovat a hrát.
Co je tělesná výchova? Phys. a kul, a to a ra
Ruce nahoru, ruce dolů - to je fyzické.
Kroutíme krkem, jako by volant byl pytel.
Obratně skákej do výšky - to je ten pravý.
Ráno půl hodiny běžet - to je ra.
Postarejte se o tento obchod
Stanete se silným, obratným, odvážným.
Navíc dobrá postava
To znamená tělesná výchova.

Snímek číslo 5.

6. Uhodněte křížovku.

Zkusme uhodnout křížovku a zjistit, odkud byl líný vyhnán zpod klacku.

  • Co vyděsí lenocha víc, když si ráno musíte umýt obličej? (Sprcha)
  • Které z hodnocení je nejčastěji v deníku odvykajícího? (Čert)
  • Jaký stav má lenoch nejraději? (Sen)
  • Jaký je hlavní charakterový rys lenocha? (Lenost)
  • Co nahradí línou postel v lekci? (Lavice)
  • Odkud jsou líní vyhnaní zpod kniplu? (Do školy)

Líní školáci se ve třídě nudí, špatně se učí. Nechtějí plnit žádné úkoly, neradi čistě píší do sešitů, čtou knihy. Nepěstují si návyk pracovat, pomáhat druhým v podnikání. Líné děti chtějí žít tak, jak o tom snil jeden student z básně B. Zakhodera „Péťa sní“.

Kdyby přišlo mýdlo
Ráno do mé postele
A já sám bych měl mýdlo,
To by bylo hezké!
Pokud knihy a sešity
Naučil se být v pořádku
Znali všechna jejich místa -
To by byla krása!
To by pak byl život!
Vědět, chodit a odpočívat!
Pak by moje matka přestala
Řekni, že jsem líný!

Řekni mi, splní se někdy Peťiny sny? (Ne)- Proč? (Člověk musí dělat všechno sám: umýt se, pracovat a pak s ním bude všechno v pořádku)

Poslechněte si další báseň.
Pokud ležíte v posteli dlouhou dobu,
Pokud jste neměli čas se učit lekce,
Pokud jsi odmítl pomoci své matce,
Takže jsi vážně nemocný leností.
Lenost se může nakazit jeden od druhého,
Lenost je lepkavá, jako lepidlo nebo pryskyřice,
A je tu jeden lék - pracovat,
Aby si k vám lenost nenašla cestu.

Jaký je správný lék na lenost? (Práce)

Co znamená výraz "dům je tváří majitele"? (Dům vždy posuzují lidé, kteří v něm bydlí. Pokud je dům čistý, pak zde žijí čistí, spořiví, pracovití, pilní lidé)

Snímek číslo 6.

Ukazuje obrázek s místností, kde se všechno povaluje.

Jací lidé zde žijí? (líný, špinavý)

Pozorně poslouchejte báseň G. Mamlina "Seryozha hledá tužku."

Dnes je v domě nepořádek:
Seryozha hledá tužku.
Dal jsem to do příborníku
Kdo se dotkl mé tužky?
Nemáme doma pořádek! -
Matce to řekl přísně
Vyzbrojeni pokerem
Pro hledání Seryozhy
A pro začátek kopal
Kotě kopalo na chodbě
Hledal ve skříni, postavil se na židli
lehnout si na podlahu,
Podíval se pod pohovky
Oprášil vázu z police
A poškrábal stůl.
Rose v domě hurikán
Kufr vypadl ze skříně,
A spěchal pod strop
Polštáře, Brema silný objem,
Sešity a noviny a další předměty.

Jak Seryozha hledal tužku? (Všechno rozházel)

Kdo trpěl jeho činy?

Bude v domě při takovém chování chlapce pořádek?

Snímek číslo 7.

Ukazuje obrázek místnosti, kde je vše úhledně uklizeno.

Jací lidé zde žijí? (Spravedlivý, pracovitý)

Dobří hostitelé mají teplý, pohostinný a pohodlný domov. Do takového domu chcete vždy přijít, protože v něm vládne blahosklonná atmosféra. Asi každý člověk touží mít takový dům. Každý toho může dosáhnout, ale cihly vašeho domu musí být položeny nyní. Kdo se sám naučil hodně dělat, nikdy nebude pro ostatní přítěží a nebude bezmocný.

Snímek číslo 8.

7. Pravidla pracovitého studenta.

A nyní se podívejme na pravidla pracovitého studenta.

1. Udělejte si krásně postel a dělejte to každé ráno.

2. Po vyučování odložte knihy a další studijní materiály na jejich místo.

3. Pokud jste to zpackali - posbírejte odpadky, otřete prach.

4. Hlídejte si věci, čistěte boty.

Jaký týden jsme měli minulý týden ve skupině? (Týden práce)

Koho ze skupiny lze označit za nejpracovitějšího?

Koho ve skupině lze nazvat líným?

Abstrakt lekce ve skupině seniorů

"Práce člověka živí, ale lenost kazí."

úkoly:

1. Obohaťte představu o lidech různých profesí, jejich morální charakter. Rozvíjejte nezávislost ve hrách.

2. Pěstovat úctu k dospělým, hodnotový vztah k lidské práci.

Materiály: demonstrační obrázky zobrazující lidi různých profesí; schémata pro sestavování popisných příběhů; míč; vlajka, předměty pro organizační moment- nůžky, fén, naběračka, rendlík, nůžky, nit s jehlou, štětec, barvy, teploměr, stříkačka, špachtle, sladkosti, váhy, kytara, dýmka.

Předchozí práce:

Rozhovory "Profese našich matek", "Profese našich otců", "Čím sním stát."

Průběh lekce:

1. Pozdrav.

2. Konverzace.

Učitel: Jak se jmenuje naše země?

Děti: Rusko.

Pedagog: Co lze říci o naší zemi?

Děti: Bohaté, krásné, velké.

Pedagog: Kdo dělá naši zemi velkou, krásnou, bohatou?

Děti: Pracovníci, lidé různých profesí.

Pedagog: Co je to povolání?

Děti: Toto je hlavní zaměstnání člověka, jeho pracovní činnost.

Pedagog: Co potřebujete k získání povolání?

Děti: Dobře se učit, hodně vědět a umět, dodělat školu, speciální výchovný ústav

Pedagog: Dnes se vydáme na cestu „městem povolání“. Abychom se dostali do „města povolání“, musíme splnit úkol pro pozornost.

Pozornostní hra "Kdo vyjmenuje více povolání"

(hra s vlajkou v kruhu)

Pedagog: Výborně, zvládli jste úkol. A nyní pojďme do „města profesí“:

3. Minuta z tělesné výchovy: "Pilot"

Být řidičem je dobré (běhat v kruzích, „vládnout“)

A lepší pilot. (běh v kruhu, ruce do stran)

Šel bych k pilotům

Nech mě poučit.

Naliju benzín do nádrže, (stop, "nalej")

Startuji vrtuli: (kruhové pohyby pravou rukou)

„Vynes motor do nebe (běh v kruhu, ruce do stran).

Aby ptáci zpívali."

Pedagog: Naše letadla přistála. Tak jsme skončili ve „městě povolání“!

Hra "Komu co ..."

Na stole leží různé předměty (kladivo, nůžky, jehla a nit, naběračka...)

Učitel: Podívejte, jaký nepořádek! Někdo nechal položky.

Kdo potřebuje tyto položky? (Lidé různých profesí). Pojmenujte je, k čemu slouží a přiložte k požadovanému obrázku. (Kadeřník, kuchař, švadlena, výtvarník, lékař, prodavač, hudebník).

Pedagog: Myslím, že kdo nechal nůžky? A k čemu je objekt? atd.

Děti střídavě berou předměty, volají, kdo je potřebuje, rozkládají je poblíž obrázků s povoláními.

Pedagog: Výborně, pomohli jste dát věci do pořádku ve „městě profesí“, dali jste předměty těm, kteří je ve své práci potřebují.

Pedagog: A teď navrhuji hráthra "Co se stane, když..."

Přestanou kuchaři vařit jídlo?

Lékaři přestanou léčit lidi?

Přestanou učitelé učit děti?

Přestanou stavebníci stavět domy?

Odmítnou všichni řidiči řídit?

Přestanou se policajti objevovat?

4. Vypracování popisného příběhu o povoláních lidí podle schématu.

Učitel: Máte rádi hádanky? Pak hádej můj:

Denně brzy ráno

Ve svých rukou bere "volant"

Kroucení, kroucení sem a tam,

Ale on to jíst nebude.

Pedagog: Rád bych si poslechl vaše hádanky – popisy různých profesí. A abyste splnili tento úkol, musíte se rozdělit do skupin (po třech lidech). Jděte ke svým stolům. (Děti sedí u stolů).

Pedagog: Kluci, na stolech máte obrázky zobrazující lidi různých profesí. Musíte vyprávět o profesi, aniž byste ji jmenovali, a my musíme hádat, o jaké profesi jste nám řekl. A aby byl příběh přesný a úplný, můžete použít plán. Pedagog: Připomeňme si, co znamenají obrázky na diagramu:

1. Ruka – co dělá člověk této profese.

2. Geometrické tvary - jaké předměty potřebuje k práci.

3. Srdce – jaké vlastnosti by měl mít člověk této profese.

Ukázka příběhu: Tento muž stříhá lidem vlasy a dává jim pěkné trendy vlasy. K práci potřebuje: nůžky, hřebeny, fén, natáčky, parfém. Musí být pozorný, slušný, přesný.

Vlastní příběhy dětí.

Pedagog: Dobře, dobře. Vaše příběhy mě opravdu bavily.

5. Úvaha o manuálu „Co si umělec spletl?“

Pedagog: Zatímco jsme si hráli, přišel k nám Veselý umělec, vám přinesl obrázek, na kterém jsou vyobrazeni lidé různých profesí. Ale zdá se mi, že na tomto obrázku není něco v pořádku?

Pojďme si vysvětlit, v čem se umělec popletl. (odpovědi dětí)

6. Přísloví o práci.

Pedagog: Výborně, kluci! Líbil se vám náš výlet? Co si pamatuješ víc?

Nezapomeňte, že všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba.

Připomeňme sipráce rčení.(Odpovědi dětí)

Práce člověka živí, ale lenost kazí.

Kdo umí pracovat, nebojí se práce.

Trpělivost a trochu snahy.

Bez námahy ani rybu z jezírka nevytáhnete.

Kdo rád pracuje, nemůže nečinně sedět.

Práce živí a lenost kazí.


ZVONEK

Jsou tací, kteří čtou tuto zprávu před vámi.
Přihlaste se k odběru nejnovějších článků.
E-mailem
název
Příjmení
Jak by se vám líbilo číst Zvonek
Žádný spam