ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Хамгийн сүүлийн үеийн нийтлэлүүдийг авахын тулд бүртгүүлнэ үү.
Имэйл
Нэр
Овог
Та "Хонх"-ыг хэрхэн уншмаар байна вэ?
Спам байхгүй

"Хүний ажил тэжээгддэг, харин залхуурал мууддаг" яриа

Зорилго: эерэг зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Зорилго: Хүний амьдрал дахь хөдөлмөрийн утга учир, үнэ цэнийг илчлэх.

Тэдний санах ойн үйл явц, харааны болон сонсголын анхаарал, төсөөлөл, сэтгэн бодох чадвар, хэл яриа, уран сэтгэмж, шүлэг унших, тайз хийх зэргээр залруулах, хөгжүүлэх.

Хичээл зүтгэл, хичээл зүтгэл, хариуцлагын боловсрол.

Толь бичгийн ажил: хөдөлмөрч, хөдөлмөрч.

Тоног төхөөрөмж: ажлын тухай зураг, МХТ, ажлын тухай номын үзэсгэлэн, даалгаврын карт, жүжиглэх шинж чанарууд, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.

Урьдчилсан ажил: шүлэг унших, хөдөлмөрийн тухай өгүүллэг К.Д.Ушинский "Хоёр анжис", Е.Пермяк "Алтан хадаас", К.Д.Ушинский Талбайд цамц хэрхэн ургасан тухай, "Хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үгс, тоглоом" харилцан яриа.

Сайн байцгаана уу залуусаа, эрхэм зочид, хамт олон. Хүн бүрийг хараад баяртай байна. Залуус, зочдод мэндчилж, инээмсэглээрэй, өнөөдрийн хичээл дээр сайхан сэтгэл байг.

II Оршил яриа

Багш: Шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

Таны сууж буй ширээ

Таны унтдаг ор

дэвтэр, гутал, хос цана

таваг, сэрээ, хутга.

Мөн зүсмэл талх бүр

Энэ бүхнийг хөдөлмөр бүтээдэг,

Энэ нь тэнгэрээс унасангүй.

Бидний төлөө бүтээгдсэн бүх зүйлийн төлөө

Бид хүмүүст талархаж байна

Цаг нь ирнэ, цаг нь ирнэ

Тэгээд бид ажиллах болно.

Багш: Энэ шүлэг юуны тухай вэ?

Хариултууд: ажлын талаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Энэ шүлэг бол ажлын тухай юм. Өнөөдөр хичээл дээр бид ажлын талаар ярих болно.

III Слайд 1

Багш: Хичээлийн сэдвийг уншина уу.

Хүүхдүүд уншдаг:

"Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал нь мууддаг"

Багш: Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хариултууд: Ажил хийдэг хүн мөнгө олдог, залхуу хүн юу ч хийдэггүй.

Багш: унш.

Хөдөлмөр бол үр дүн нь материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсээр тодорхойлогддог үйл ажиллагааны төрөл юм.

Хөдөлмөр зүтгэл бол хөдөлмөрлөх дуртай, хөдөлмөрлөх хүсэл тэмүүллээр илэрдэг ёс суртахууны чанар юм.

Ажилсаг --- ажиллах дуртай

Залхуурал --- ажил хийх хүсэлгүй байх, ажил хийхгүй байх хандлага.

Сурган хүмүүжүүлэгч: К, Д, Ушинскийн "Хоёр анжис" түүхийг сонсоорой.

Өгүүллэг унших (оюутан уншдаг)

Нэг төмрөөр, нэг цехэд хоёр анжис хийсэн. Тэдний нэг нь тариачны гарт орж, тэр даруй ажилдаа орсон бол нөгөө нь худалдаачны дэлгүүрт удаан хугацаагаар, огт хэрэггүй хэвтэж байв.

Хэсэг хугацааны дараа хоёр эх орон дахин уулзсан юм. Тариаланчны анжис мөнгө шиг гялалзаж, цехээс дөнгөж гарсан үеийнхээс ч илүү байв; дэлгүүрт сул зогссон анжис харанхуйлж, зэвэнд дарагджээ.

Ольга Приходина
Хичээл "Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал мууддаг."

Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал мууддаг.

Зорилтот:Суралцагчдад ажлын ач холбогдлыг ойлгуулах.

Хэрэв ан байсан бол ажил сайхан явах байсан. Зүгээр сууж болохгүй - уйдах зүйл байхгүй.

Багш хүүхдүүдийг насанд хүрэгчдэд хэрхэн тусалдаг (эцэг эхчүүдэд туслах, орон сууц цэвэрлэх, хувцас, ном, эд зүйлсийг нь арчлах гэх мэт) санаж байхыг урьж болно. Хүүхдэд ямар нэгэн зүйл хийж, хийж чадах баяр баясгаланг мэдрэхэд нь туслах нь чухал юм. өөрсдөө.

Сэдвийн уран зохиолын жишээ болгон бид хүүхдүүдийн мэддэг, хөдөлмөрч, залхуу баатруудын тухай өгүүлдэг үлгэрийг ашигладаг ("Морозко" үлгэрийн янз бүрийн хувилбарууд гэх мэт). Үлгэрт дүн шинжилгээ хийхдээ багш хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Нэг эгчийн хичээл зүтгэл, эелдэг зан, нөгөөгийнх нь ажил хийх хүсэлгүй, бүдүүлэг байдал. Хүүхдүүдийн санал болгох бусад бүтээлийг мөн шинжилдэг. (Хүүхдүүд бодохын тулд тэдэнд даалгавар өг).

Багш хүүхдүүдтэй ярилцахдаа залхуу хүмүүст хандах хандлага нь үргэлж сөрөг байдаг гэдгийг онцлон тэмдэглэв (тэднийг хайрладаггүй бөгөөд хүүхдүүдтэй хамт яагаад ийм зүйл болдог вэ гэсэн асуултын хариултыг хайж, томъёолдог. Хүүхдүүд ийм дүгнэлтэд хүрдэг. Залхуу хүн бас идэж уухыг, хувцаслахыг хүсдэг ч энэ бүхнийг өөрийнхөө хөдөлмөрөөр олж авах дургүй байдаг.Түүний төлөө бусад хүмүүс ажилладаг гэсэн үг.Багш хүүхдүүдийг гэр бүлээс хэн, ямар гэрийн ажил хийдгийг санахыг урьдаг.Дараа нь Багш нь хүүхдүүд гэр бүлд ямар үүрэг хариуцлага хүлээдэг, тэд эцэг эхийнхээ гэрийн ажлыг хэрхэн, юугаар хөнгөвчлөхийг олж мэддэг.

Хичээлийн гол үр дүн бол сургууль, гэртээ биднийг хүрээлж буй бүх ашиг тус нь олон хүний ​​хөдөлмөрийн үр дүн гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах явдал юм. Тэдгээрийг хадгалж, шинэ үр өгөөжийг бий болгох нь хүн бүрийн асуудал юм.

Дүгнэж хэлэхэд багш хүүхдүүдэд байнгын ажил, эцэг эхийнхээ хүсэлтээр хийдэг зүйлсээ цаасан дээр жагсааж бичих, мөн тэдний хамгийн дургүй, дуртай ажлын төрлийг нэрлэх даалгавар өгдөг. Дүгнэж хэлэхэд хүүхдүүд хичээл зүтгэлтэй сургуулийн дүрмийг уншиж, дүрсэлсэн зураг зурдаг янз бүрийн төрөлгэрийн ажил.

БИ НАСАН ХҮМҮҮСТ ТУСЛАНА

Өрөө эмх цэгцтэй, цэвэрхэн байвал сэтгэл санаа сайхан,

ажил илүү сайн маргаж байна.

Та ор дэрээ сайхан засаж, хийж чаддаг байх ёстой

өглөө бүр байдаг.

Тоглоомын дараа ном, тоглоомоо байрандаа үлдээх хэрэгтэй.

болон ажил мэргэжил. Хэрэв та заваарсан бол хогоо түүж, шал шүүрдэж,

тоосыг арчина.

Таны хувцас, хүрэм, гутал үргэлж ижил байх ёстой

Подволк, алчуур, оймсоо хэрхэн угаахаа мэддэг.

Жижиг нүхийг яаж засах, товчлуур дээр оёх,

сануулга хүлээхгүйгээр хий.

Хэрэв та эцэг эхээ ядарсан байхыг харвал тэдэн дээр оч

ялангуяа анхааралтай: ширээ засахад туслах; асуух,

Та байшингийн эргэн тойронд ямар нэгэн зүйл хийх хэрэгтэй байна уу.

ДИДАКТИК МАТЕРИАЛ

БАГШАД ЗОРИУЛСАН ТОЛЬ ТОЛЬ

Хөдөлмөр бол нэг төрөл юм нийгмийн үйл ажиллагаа, үр дүн нь материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсээр тодорхойлогддог.

Ажилсаг - хичээнгүй, хөдөлмөрч, хөдөлмөрч.

Ажилсаг байдал бол ажилдаа дурлах явдал юм.

Хичээл зүтгэл бол ажил хийх хүсэл эрмэлзэл, ажил хийхгүйгээр амьдрах чадваргүй байдлаас илэрдэг ёс суртахууны чанар юм.

Бичвэрүүд

Г.Мамлин

Серёжа харандаа хайж байна.

Өнөөдөр байшинд эмх замбараагүй байна:

Серёжа харандаа хайж байна.

Би үүнийг хажуугийн самбарт хийсэн

Хэн миний харандаанд хүрсэн бэ?

Та гэрт ямар ч захиалга алга! -

Тэр ээждээ хатуухан хэлэв.

Покероор зэвсэглэсэн

Серёжагийн эрэлд.

Тэгээд эхлээд тэр өшиглөсөн

Муурын зулзага коридорт өшиглөсөн.

Би шүүгээгээ хайж, сандал дээр зогсоод,

шалан дээр хэвтэх,

Тэр буйдан доогуур харав

Тэр тавиур дээрээс ваарыг сойзлоо

Тэгээд тэр ширээг маажив.

Гэрт хар салхи болов.

Чемодан шүүгээнээс унаж,

Тэгээд таазны доор шүүрэв

Дэр, Brema зузаан эзэлхүүн,

Дэвтэр, сонин

Мөн бусад зүйлс.

Серёжа харандаа хэрхэн хайсан бэ?

Түүний үйлдлээс хэн хохирсон бэ?

Ийм зан үйлд дэг журам байх болов уу?

С.Баруздин.

Багш аа.

Манай ээж ажил дээрээ байгаа

Том ах ажил дээрээ.

Танд хичнээн их санаа зовж байна вэ?

Хөршүүд надад хэлдэг.

Би ажилдаа орохоор шийдсэн.

Хэрэв ээж удаан хугацаагаар явсан бол

Хэн нэгэн оролдох ёстой

Бидэнд оройн хоол бэлдээрэй.

Түүнийг бидэнтэй хамт гашуудахыг зөвшөөрөхгүй -

Би нэмж мод авчирна

Тэгээд би оройн хоол хийх болно

Жинхэнэ тогооч нар.

Би ваннд ус хийнэ

Тэгээд би аяга тавгаа нунтаглана.

Бүх дэвтэр, тоглоом

Би үүнийг байранд нь тавина.

Ээж, ах хоёр: "Бид мэднэ

Хүү биш - зүгээр л эрдэнэс.

Энэ байшин эзэнтэй

Хэдий жижиг хэмжээтэй ч гэсэн."

Асуулт, даалгавар:

Хүү ээж, дүү хоёртоо хэрхэн туслахаар шийдсэн бэ?

Түүний гэрийн ажилд хандах хандлагыг мастер гэж нэрлэж болох уу?

Гэртээ хэрхэн тусалж байгаагаа бидэнд хэлээч?

Vl. Лифшитүүд

Ярилц.

Ажлаасаа ядарсан

Ээж орой ирлээ

Тэгээд тэр хүүгээ хардаг

Ор хийгээгүй

Тэр цай шилэнд хүйтэн болж байна,

Шалыг шүүрдэггүй гэж

Юу, буйдан дээр хэвтэж байна

Тэр ном уншиж байна ...

Мөн ээж нь дургүйцэж байна

Тэр: "Хүү минь,

Хэзээ нэгэн цагт ээж ээ

Тусламж байна уу?"

Хүү нь гунигтай хариулав.

Ээж рүү арай ядан хараад:

Та, ээж ээ, Төмөрийн тухай

Би итгэлтэй байна залуусаа

Гайдар амьдарсан бол яах вэ?

Алдарт зохиолч

Мөн зоригтой комиссар, -

Энэ хүү

Ээж нь ингэж уулздаг

(Эсвэл би хэлж чадна):

"Чи ухамсартай байх ёстой

Унт, хүү минь!

Та түүхийг уншиж чадсан

Гэхдээ би ойлгосонгүй..."

Ээж хүү хоёрын яриа юу байсан бэ?

Ээж нь яагаад хүүдээ гомдсон бэ?

Хүү нь ямар “чухал” ажил хийж байсан бэ?

Төмөр болон түүний багийнхан хэн болохыг хэн мэдэх вэ?

Тэд юу хийж байсан бэ?

Хүү нь номноос юу ойлгоогүй вэ?

Б.Заходер

Хэний сагс илүү хүнд байна.

Хоёр найз явсан

Бид мөөг авахаар явсан.

Бид алхаж, алхаж, Алхахаас залхсан.

Нэг чиглэлд алхав

Мөн адил тэнцсэн

Тийм ээ, гэхдээ адилхан биш

Тэнцүү биш олдсон.

Нэг сагсанд - цагаан,

Тэгээд бүгд сонголт!

Нөгөө нь - нэг нь - цорын ганц

Муудсан ялаа.

Өөр нэг найз нь:

За, азгүй байна.

Гэхдээ миний сагс

Энэ нь авч явахад хэцүү биш юм! -

Тэд буцаж явна

Тэд гэртээ харьж, эхнийх нь алгасаж гүйдэг,

Хоёр дахь нь түүнийг дагаж байна.

Эхлээд үсрэх

Гартаа олзтой

Хоёр дахь нь бараг нэхэж байна,

Тэр хөнгөн байсан ч гэсэн.

Эхнийх нь хоёрдугаарт хандан үүдэнд баяртай гэж хэлээд:

Хоосон сагс

Энэ нь илүү хэцүү болж хувирав!

Яагаад ийм залуус байна өөр өөр үр дүнМөөг цуглуулсан уу?

Яагаад хоосон сагс дүүрэн сагсаас хүнд байдаг вэ?

Энэ нь юунаас хамаардаг вэ?

Та мөөг цуглуулдаг уу?

Таны амжилтууд юу вэ?

Ардын мэргэн ухаан.

Зүгээр сууж болохгүй - уйдах зүйл байхгүй.

Хэрэв ан байсан бол ажил сайхан явах байсан.

1. Бид ямар хүнийг хөдөлмөрч гэж нэрлэдэг вэ?

2. Ажилсаг хүнд байх ёстой чанаруудыг “+” тэмдэгээр тэмдэглээрэй.

Ажиллах чадвартай.

Сайн төлөв байдал.

Хичээл зүтгэл.

Эхэлсэн зүйлээ дуусгахын тулд өөрийгөө түлхэх чадвар.

3. Даалгаврыг гүйцээж, үр дүнд нь дүн шинжилгээ хий: Хичээнгүй байдлын тухай өгүүлдэг эдгээр чанаруудыг өмсөж байхдаа хүснэгтэд "+" тэмдэг, ажилсаг болоход саад болох шинж чанаруудыг "-" тэмдэгээр тэмдэглэ.

Тоо/чанар 1 2 3 4 5 6 7

Хичээл зүтгэл

сайн итгэл

Хөдөлмөрийн сахилга бат

Өөрийгөө хүчлэх чадвар

Тусгаар тогтнол

атаархах

Нэмэлт

Туслах хүсэл

3.1. Улаан харандаагаар гэртээ байнга хийдэг ажил үүргийн доогуур зурж, эцэг эхийн хүсэлтээр хийдэг ажлыг ногооноор, хэзээ ч хийдэггүй ажлыг шараар зурж, чөлөөт мөрөнд шаардлагатай зүйлийг бич.

Би дэлгүүрт талх авахаар явдаг.

Нохойтой хамт алхах.

Би муурны араас цэвэрлэдэг.

Би амьтдыг тэжээдэг.

Би шувууны торыг арилгадаг.

Би цэцэг усалдаг.

Би шал шүүрдэж байна.

Тоосжилт.

Би хогоо гаргадаг.

Миний буланд цэвэрлэж байна (цэвэрлэх)

Би ор дэрээ засдаг.

Аяга тавгаа угаа.

3.2. Зөв хариултын доогуур зур.

Өөрийгөө хүчлэх нь надад хэцүү байдаг: хичээлдээ суух, цэвэрлэгээ хийх, гэрийн ажил хийх.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Бид ээждээ туслахаас залхуу биш! Гуравдугаар сарын 8 бол Эх үрсийн баяр юм! Мартын 8 удахгүй болно. Энэ баярын улс төрийн утга санаа аажмаар арилж байна. Гэхдээ би хэлэх ёстой.

Биеийн тамирын "Хүнсний ногоо. Талбай, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн насанд хүрэгчдийн ажил "(өөр өөр насны бүлэг) 5-7 жил Зорилго: 1. Тэнцвэртэй дасгал хийх; олс дээгүүр харайхдаа бөмбөгийг нэг, хоёр гараараа сагсан бөмбөгийн цагираг руу шидэх.

"Сахиус хүүхэлдэй" сургуулийн бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээл (мэдлэг, гар хөдөлмөр)Зорилго: "Хонх" хүүхэлдэй-сахиус хийх чадварыг бий болгох Даалгавар: Ардын тоглоомын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Түүхээс сэдэвлэсэн "Үгүй хөдөлмөр" нэгдсэн хичээл (Бид цасан хүн хийсэн)Талбайн нэгдмэл байдал: Танин мэдэхүй, харилцааны, яриа, урлаг, гоо зүйн Зорилго: Үлгэр ярихыг заах. Даалгавар: Танин мэдэхүй.

Сэдэв: "Ажил нь хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал нь мууддаг."

Зорилтот: хувь хүний ​​эерэг шинж чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд: 1. Хүүхдүүдэд ажлын утга учрыг ойлгуулах.

2. Зүйр цэцэн үгэнд дүн шинжилгээ хийсний үндсэн дээр санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Ажилсаг бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

I Org. мөч.

Залуус аа, та бүхнийг хичээл дээр харж байгаадаа баяртай байна. Та бүгд орсон сайн төлөв байдал. Хичээлдээ сайн ажиллаж, анхааралтай, идэвхтэй байх болно гэж найдаж байна.

II Оршил яриа.

Шүлгийг анхааралтай сонсоод юуны тухай болохыг хэлнэ үү?

Таны сууж буй ширээ

Таны унтдаг ор

Дэвтэр, гутал, цана,

Таваг, сэрээ, хутга...

Мөн хадаас бүр, байшин бүр,

Мөн зүсмэл талх бүр

Энэ бүхнийг хөдөлмөр бүтээж,

Энэ нь тэнгэрээс унасангүй.

Бидний төлөө бүтээгдсэн бүхний төлөө,

Бид хүмүүст талархаж байна.

Цаг нь ирнэ, цаг нь ирнэ

Тэгээд бид ажиллах болно.

Шүлэг юуны тухай вэ?(хөдөлмөрийн тухай)

Хичээл дээр юу ярихыг хэн таасан бэ?(хөдөлмөрийн тухай)

III Гол хэсэг.

Хичээлийн сэдвийг уншъя: "Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал нь мууддаг"

Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?(Ажил хийдэг хүн мөнгө олно, залхуу хүн юу ч хийдэггүй)

Хичээлдээ бид ихэвчлэн дараах үгсийг сонсох болно.

Ажил - үр дүн нь материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсээр тогтоогдсон үйл ажиллагааны төрөл.

хөдөлмөрч байдал - ажилд дуртай, ёс суртахууны чанар, ажил хийх хүсэл тэмүүллээр илэрдэг.

Хүнд ажил - ажиллах дуртай.

Залхуурал - үйлдэл хийх, ажиллах хүсэлгүй байх, ажил хийхгүй байх хандлага.

"Хоёр анжис" үлгэр.

Ярилцлагаа К.Д-ын нэгэн богино өгүүллэгээр эхэлмээр байна. "Хоёр анжис" гэж нэрлэгддэг Ушинский. Анхааралтай сонсоод асуултанд хариулна уу.

Нэг цехэд нэг төмрөөр хоёр анжис хийсэн. Тэдний нэг нь тариачны гарт орж, тэр даруй ажилдаа оров; нөгөөх нь худалдаачны дэлгүүрт удтал дэмий хэвтэж байв. Хэсэг хугацааны дараа хоёр эх орон дахин уулзсан юм. Тариаланчны анжис мөнгө шиг гялалзаж, цехээс дөнгөж гарсан үеийнхээс ч илүү байв; дэлгүүрт сул зогссон анжис харанхуйлж, зэвэнд дарагджээ.

Надад хэлээч, чи яагаад ийм гялалзсан юм бэ? гэж хуучин танилынхаа зэвэрсэн анжис асуув.

Ажлаасаа, хонгор минь гэж тэр хариулав. -Хэрвээ чи зэвэрч, өмнөхөөсөө дордсон бол энэ бүх хугацаанд юу ч хийхгүй хажуу тийшээ хэвтсэнтэй холбоотой.

Энэ түүх хичээлийн сэдэвтэй хэрхэн холбогдож байгааг бүгд сайн ойлгосон гэж бодож байна.

Тариаланч дээр ирсэн анжис яагаад мөнгө шиг гялалзав?(Тэр шаргуу ажилласан учраас)

Сул зогссон анжис юу болсон бэ?(Энэ нь харанхуйлж, зэвэрсэн)

Энэ түүх хэний тухай гэж та бодож байна вэ? Ушинский анжисны тухай ярихдаа хэнийг хэлээд байна вэ?(Ажилчин, залхуу)

Түүхийг сонсоод ямар дүгнэлт хийж болох вэ?(Хүний ажил зурдаг, хоосон байдал нь түүнийг гутаан доромжилж байдаг. Зөвхөн ажил дээрээ л өөрийнхөө бүх зүйлийг харуулж чадна хамгийн сайн чанарууд. Хөдөлмөрлөхгүй бол хүн зэвэрч, өвддөг)

2. Уран зохиолын бүтээлийн хэлэлцүүлэг.

Залуус аа, та бүгд үлгэр, үлгэр уншдаг. Ажилсаг, залхуу баатруудын тухай өгүүлсэн бүтээлүүдийг нэрлэнэ үү?("Хяруу", "Үнсгэлжин", "Хоёр хяруу", Е.Пермяк "Пичугиний гүүр" үлгэрүүд)

Залхуу хүмүүст хэрхэн ханддаг вэ? (Тэдэнд дургүй)

Яагаад? (Залхуу хүмүүс ууж, идэж, хувцаслахыг хүсдэг ч өөрсдийн хөдөлмөрөөр үүнийг хийх дургүй байдаг. Энэ нь түүний төлөө бусад хүмүүс ажилладаг гэсэн үг юм.)

Хөдөлмөр хүнд юу өгдөг вэ?(Ажил нь баяр баясгалан, сайн сайхан, эрүүл мэндийг өгдөг. Сайн ажиллавал чамд сайн хандах болно)

Бидний үед нийгэмд хүн хөдөлмөрөөрөө үнэлэгддэг. Хөдөлмөр бол баяр баясгалан, таашаал авах эх үүсвэр юм. Хүний сайн сайхан байдал хөдөлмөрөөс хамаардаг. Гараараа их юм хийж чаддаг хүмүүс ямар аз жаргалтай, юу ч сураагүй хүмүүс ямар их аз жаргалгүй, арчаагүй байдгийг бид мэднэ.

3. Оюутнуудад зориулсан практик даалгавар.

Одоо би та бүгдэд хүний ​​шинж чанаруудыг бичсэн ухуулах хуудас тараах болно. Ажилсаг хүнд байх ёстой тэр чанаруудыг "+" гэж тэмдэглэх хэрэгтэй.

Хичээл зүтгэл

Залхуурал

сайн итгэл

атаархах

Өөрийгөө хүчлэх чадвар

Нэмэлт

Ажиллах чадвартай

4. Сургаалт үгс.

Оросын ард түмэнд хүүхдүүд эрт дээр үеэс л байдаг бага насажиллахыг заасан. Хөдөлмөрийн тухай зүйр үг, зүйр цэцэн үгс нь хөдөлмөрийн зан үйлийн дүрмийн үүрэг гүйцэтгэдэг байв. Одоо бид хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үгсийг хэрхэн мэддэгийг шалгах болно.

"Зүйр цэцэн үг хэл" тоглоом.

Модыг жимсээр нь хар, харин хүмүүс ......(үйлдлээ харах)

Тэвчээр, шаргуу хөдөлмөр...(бүх зүйл сүйрэх болно)

хэвтэж буй чулуун дор ... .. (мөн ус урсдаггүй

Жижиг бизнес...(их завгүй байснаас дээр)

Хэлээ битгий яараарай....(хурдлаарай)

Та унах дуртай юу....(чага зөөх дуртай)

Би цаг гаргаж байна .... (хөгжилтэй цаг)

Бөөрөнхий бүжигт биш сүйт бүсгүйг хай ......(мөн цэцэрлэгт)

Хүн залхуугаасаа болж өвддөг ч ....(Ажлаасаа эрүүл саруул)

Залхуу Федорка үргэлж ... ..(шалтаг)

Үржил шимгүй сул дорой хүн....(мод)

Одоо зүйр үгийг уншаад утгыг нь тайлбарла.

Зүгээр сууж болохгүй - уйдах зүйл байхгүй. (Хэрэв бид ямар нэгэн зүйл хийвэл цаг хугацаа хурдан өнгөрч, бид уйдахгүй)

Ан хийх болно - ажил сайн явах болно. (Аливаа ажилд та хүсэл тэмүүлэлтэй байх хэрэгтэй, тэгвэл бүх зүйл бүтнэ)

5. "Залхуугийн үлгэр" жүжиг

(тэмдэгтүүд: loafers, эм зүйч)

Нойтон гутал: Бидэнд залхуурлыг арилгах аргыг өгөөч, учир нь би чадна, гэхдээ би хүсэхгүй байна.

Эмийн сан: Шумуулд хазуулсанаас анхилуун үнэр гарч ирдэг.

Найтаах, залгих холимог байдаг - эрүүл байх

Мигрень эмчлэх эм байдаг ч залхуурах эм байдаггүй.

Залхуу хүн: Энэ хэрэгслийг аль болох хурдан зохион бүтээсэн бол сайхан байх болно,

Ингэснээр бага наснаасаа залхуу хүмүүс бүгд үүнийг авч чадна

Хэрэв энэ эм гарч ирвэл би хоёр багц худалдаж авах болно.

Үгүй ээ, хоёр биш, гэхдээ гурваас илүү хэрэгтэй гэж битгий хэлээрэй.

Эмийн сан: Цагийн дагуу амьдрахыг хэн мэддэг, цаг бүрийг үнэлдэг вэ

Түүнийг өглөө арван удаа сэрээх шаардлагагүй.

Тэр босохоос залхуу байна гэж хэлэхгүй,

Дасгал хийж, гараа угааж, ороо зас.

Тэр цагтаа хувцаслаж, угааж, идэх цагтай болно.

Хонх дуугарахаас өмнө сургуулийн ширээнд суу.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, залхуурлыг эмчлэх эм хэрэгтэй юу?(Үгүй ээ, энэ нь тухайн хүнээс хамаарна)

Зураг луу хар.(Залхуу хүний ​​зураг)

Хэн гэж бодож байна? Залхуу хүн ямар харагддаг вэ?

Физминутка.

Залхуу биш, хөгжилтэй, хөгжилтэй байцгаая. Жаахан хөдөлцгөөе.

Биеийн тамирын боловсрол гэж юу вэ? Бэлтгэл хийх, тоглох.

Биеийн тамирын боловсрол гэж юу вэ? Физик. ба кул, мөн тэр болон ра

Гараа дээш, доошоо гар - энэ бол бие махбодь юм.

Бид жолооны хүрд нь шуудай шиг хүзүүг нь мушгина.

Ухаантай өндөр үсрэх - энэ бол нэг юм.

Өглөө хагас цаг гүйх - энэ бол ра.

Энэ бизнест санаа тавь

Та хүчтэй, авхаалжтай, зоригтой болно.

Дээрээс нь сайн дүр

Биеийн тамир гэж үүнийг л хэлдэг.

6. Кроссворд тааварлаарай.

Кроссворд таамаглаж, залхуу нь саваа доороос хаашаа хөөгдсөнийг олж мэдье.

Өглөө нүүрээ угаахад залхуу хүнийг юу илүү айлгадаг вэ?(шүршүүр)

Үнэлгээний аль нь тамхинаас гарсан хүний ​​өдрийн тэмдэглэлд ихэвчлэн байдаг вэ?(Deuce)

Залхуу хүнд ямар байдал хамгийн их таалагддаг вэ?(Мөрөөдөл)

Залхуу хүний ​​гол зан чанар юу вэ?(залхуурал)

Хичээл дээр залхуу орыг юу орлуулах вэ?(ширээ)

Модны доороос хөөгдөж байгаа залхуунууд хаана байна?(Сургууль руу)

Залхуу сургуулийн хүүхдүүд ангидаа уйтгартай, муу сурдаг. Тэд ямар ч даалгавар биелүүлэхийг хүсдэггүй, дэвтэр дээрээ цэвэрхэн бичих, ном унших дургүй. Тэд ажил хийх, бусдад туслах дадал зуршлыг төлөвшүүлдэггүй. Залхуу хүүхдүүд Б.Заходерийн “Петя зүүдэлж байна” шүлгээс нэг сурагчийн мөрөөдөж байсан шиг амьдрахыг хүсдэг.

Хэрэв саван ирсэн бол

Өглөө орондоо орлоо

Тэгээд би өөрөө саван байх болно,

Энэ сайхан байх болно!

Хэрэв ном, дэвтэр байвал

Зүгээр байж сурсан

Тэд бүх газраа мэддэг байсан -

Энэ нь гоо үзэсгэлэн байх болно!

Энэ бол амьдрал байх болно!

Мэдэж, алхаж, амраарай!

Тэгээд л ээж больчихдог байсан

Намайг залхуу байна гэж хэлээрэй!

Надад хэлээч, Петягийн мөрөөдөл хэзээ нэгэн цагт биелэх болов уу?(Үгүй яагаад? (Хүн бүх зүйлийг өөрөө хийх хэрэгтэй: угаах, ажиллах, дараа нь түүнтэй хамт бүх зүйл сайхан болно)

Өөр шүлэг сонсоорой.

Хэрэв та орондоо удаан хэвтсэн бол

Хэрэв танд хичээл сурах цаг байхгүй байсан бол

Хэрэв та ээждээ туслахаас татгалзвал

Тэгэхээр та залхууралтай хүнд өвчтэй байна.

Залхуурал нь бие биенээсээ халдвар авч болно,

Залхуурал нь цавуу, давирхай шиг наалдамхай,

Мөн нэг эм байдаг - ажиллах,

Тиймээс залхуурал танд хүрэх замыг олохгүй.

Залхууралыг арилгах зөв арга юу вэ?(Ажил)

"Байшин бол эзний нүүр царай" гэсэн үг юу гэсэн үг вэ?(Байшинг дандаа амьдарч байгаа хүмүүс нь дүгнэдэг. Байшин цэвэрхэн бол цэвэрхэн, арвич хямгач, ажилсаг, хичээнгүй хүмүүс энд амьдардаг)

Бүх зүйл хэвтэж байгаа өрөөтэй зургийг үзүүлж байна.

Энд ямар хүмүүс амьдардаг вэ?(залхуу, бохир)

Г.Мамлины "Серёжа харандаа хайж байна" шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

Өнөөдөр байшинд эмх замбараагүй байна:

Серёжа харандаа хайж байна.

Би үүнийг хажуугийн самбарт хийсэн

Хэн миний харандаанд хүрсэн бэ?

Манай гэрт захиалга байхгүй! -

Тэр ээждээ хатуу хэлсэн

Покероор зэвсэглэсэн

Серёжа хайлт хийх

Тэгээд эхлээд тэр өшиглөсөн

Муурын зулзага коридорт өшиглөсөн

Шүүгээнээс хайж, сандал дээр зогсов

шалан дээр хэвтэх,

Тэр буйдан доогуур харав

Тэр тавиур дээрээс ваарыг сойзлоо

Тэгээд тэр ширээг маажив.

Хар салхи байшинд сарнай

Чемодан шүүгээнээс унаж,

Тэгээд таазны доор гүйв

Дэр, Brema зузаан эзэлхүүн,

Дэвтэр, сонин болон бусад зүйлс.

Серёжа харандаа хэрхэн хайсан бэ?(Тэр бүх зүйлийг тараасан)

Түүний үйлдлээс хэн хохирсон бэ?

Хүүгийн ийм зан авиртай гэрт эмх цэгц бий болох уу?

Бүх зүйл эмх цэгцтэй байгаа өрөөний зургийг үзүүлж байна.

Энд ямар хүмүүс амьдардаг вэ?(Цэвэр, ажилсаг)

Сайн гэрийн эзэд дулаан, зочломтгой, тохилог гэртэй. Та үргэлж ийм байшинд ирэхийг хүсдэг, учир нь энэ байшинд сайн сайхан уур амьсгал ноёлдог. Хүн бүр ийм байшинтай болохыг эрмэлздэг байх. Хүн бүр үүнд хүрч чадна, гэхдээ танай байшингийн тоосго одоо тавигдах ёстой. Өөрөө ихийг хийж сурсан хүн хэзээ ч бусдад дарамт болохгүй, арчаагүй байх болно.

7. Ажилсаг оюутны дүрэм.

Тэгээд одоо хичээл зүтгэлтэй оюутны дүрмийг харцгаая.

1. Ороо сайхан тохижуулж өглөө бүр хий.

2. Хичээлийн дараа ном болон бусад сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг оронд нь тавь.

3. Хэрэв та хог хаявал - хогоо цуглуулж, тоосыг нь арч.

4. Юмнуудаа ажиглаарай, гутлаа цэвэрлээрэй.

IV . Үр дүн.

Өнгөрсөн долоо хоногт бид бүлэгт хэдэн долоо хоног орсон бэ?(Хөдөлмөрийн долоо хоног)

Багийн хэнийг хамгийн хөдөлмөрч гэж нэрлэж болох вэ?

Бүлэгт хэнийг залхуу гэж нэрлэж болох вэ?

Одоо бид хамгийн их хөдөлмөрчийг шагнах болно.(Медаль өлгөв)









Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнг бүрэн хэмжээгээр илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:хувь хүний ​​эерэг шинж чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

  • Хүүхдүүдэд ажлын ач холбогдлыг ойлгоход нь тусал.
  • Зүйр цэцэн үгэнд дүн шинжилгээ хийсний үндсэн дээр санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  • Ажилсаг зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

I Org. мөч.

Залуус аа, та бүхнийг хичээл дээр харж байгаадаа баяртай байна. Та бүгд сайхан сэтгэлтэй байна. Хичээлдээ сайн ажиллаж, анхааралтай, идэвхтэй байх болно гэж найдаж байна.

II Оршил яриа.

Шүлгийг анхааралтай сонсоод юуны тухай болохыг хэлнэ үү?

Таны сууж буй ширээ
Таны унтдаг ор
Дэвтэр, гутал, цана,
Таваг, сэрээ, хутга...
Мөн хадаас бүр, байшин бүр,
Мөн зүсмэл талх бүр
Энэ бүхнийг хөдөлмөр бүтээж,
Энэ нь тэнгэрээс унасангүй.
Бидний төлөө бүтээгдсэн бүхний төлөө,
Бид хүмүүст талархаж байна.
Цаг нь ирнэ, цаг нь ирнэ
Тэгээд бид ажиллах болно.

Шүлэг юуны тухай вэ? (хөдөлмөрийн тухай)

Хичээл дээр юу ярихыг хэн таасан бэ? (хөдөлмөрийн тухай)

III үндсэн хэсэг.

Слайдын дугаар 1.

Хичээлийн сэдвийг уншъя: "Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал нь мууддаг"

Та энэ зүйр үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Ажил хийдэг хүн мөнгө олно, залхуу хүн юу ч хийдэггүй)

Слайдын дугаар 2.

Хичээлдээ бид ихэвчлэн дараах үгсийг сонсох болно.

Хөдөлмөр бол үр дүн нь материаллаг болон оюун санааны үнэт зүйлсээр тодорхойлогддог үйл ажиллагааны төрөл юм.

Хичээл зүтгэл бол хөдөлмөрлөх хүсэл тэмүүллээр илэрдэг ажилдаа дурлах ёс суртахууны чанар юм.

Ажилсаг - хөдөлмөрлөх дуртай.

Залхуурал - үйлдэл хийх, ажиллах хүсэлгүй байх, хоосон байх хандлага.

"Хоёр анжис" үлгэр.

Ярилцлагаа К.Д.Ушинскийн “Хоёр анжис” хэмээх богино өгүүллэгээр эхэлмээр байна. Анхааралтай сонсоод асуултанд хариулна уу.

Нэг цехэд нэг төмрөөр хоёр анжис хийсэн. Тэдний нэг нь тариачны гарт орж, тэр даруй ажилдаа оров; нөгөөх нь худалдаачны дэлгүүрт удтал дэмий хэвтэж байв. Хэсэг хугацааны дараа хоёр эх орон дахин уулзсан юм. Тариаланчны анжис мөнгө шиг гялалзаж, цехээс дөнгөж гарсан үеийнхээс ч илүү байв; дэлгүүрт сул зогссон анжис харанхуйлж, зэвэнд дарагджээ.

Надад хэлээч, чи яагаад ийм гялалзсан юм бэ? гэж зэвэрсэн анжис хуучин танилаасаа асуув.

Ажлаасаа, хонгор минь гэж тэр хариулав. – Хэрэв чи зэвэрч, өмнөхөөсөө дордсон бол энэ бүх хугацаанд юу ч хийгээгүй хажуу тийшээ хэвтсэнтэй холбоотой.

Энэ түүх хичээлийн сэдэвтэй хэрхэн холбогдож байгааг бүгд сайн ойлгосон гэж бодож байна.

Тариаланч дээр ирсэн анжис яагаад мөнгө шиг гялалзав? (Тэр шаргуу ажилласан учраас)

Сул зогссон анжис юу болсон бэ? (Энэ нь харанхуйлж, зэвэрсэн)

Энэ түүх хэний тухай гэж та бодож байна вэ? Ушинский анжисны тухай ярихдаа хэнийг хэлээд байна вэ? (Ажилчин, залхуу)

Түүхийг сонсоод ямар дүгнэлт хийж болох вэ? (Хүний хөдөлмөр зурж, ажилгүй байх нь түүний дүрийг гутаана. Хөдөлмөрлөхөд л хүн бүх сайн чанараа харуулж чадна. Хөдөлмөрлөхгүй бол хүн зэвэрч, өвддөг)

2. Уран зохиолын бүтээлийн хэлэлцүүлэг.

Залуус аа, та бүгд үлгэр, үлгэр уншдаг. Ажилсаг, залхуу баатруудын тухай өгүүлсэн бүтээлүүдийг нэрлэнэ үү? ("Хяруу", "Үнсгэлжин", "Хоёр хяруу", Е.Пермяк "Пичугиний гүүр" үлгэрүүд)

Залхуу хүмүүст хэрхэн ханддаг вэ? ( Тэдэнд дургүй)

Яагаад? (Залхуу хүмүүс ууж, идэж, хувцаслахыг хүсдэг ч өөрсдийн хөдөлмөрөөр үүнийг хийх дургүй байдаг. Энэ нь түүний төлөө бусад хүмүүс ажилладаг гэсэн үг юм.)

Хөдөлмөр хүнд юу өгдөг вэ? (Ажил нь баяр баясгалан, сайн сайхан, эрүүл мэндийг өгдөг. Сайн ажиллавал чамд сайн хандах болно)

Бидний үед нийгэмд хүн хөдөлмөрөөрөө үнэлэгддэг. Ажил бол баяр баясгалан, таашаал авах эх үүсвэр юм. Хүний сайн сайхан байдал хөдөлмөрөөс хамаардаг. Гараараа их юм хийж чаддаг хүмүүс ямар аз жаргалтай, юу ч сураагүй хүмүүс ямар их аз жаргалгүй, арчаагүй байдгийг бид мэднэ.

3. Оюутнуудад зориулсан практик даалгавар.

Одоо би та бүгдэд хүний ​​шинж чанаруудыг бичсэн ухуулах хуудас тараах болно. Ажилсаг хүнд байх ёстой чанаруудыг "+" гэж тэмдэглэх хэрэгтэй.

  • Хичээл зүтгэл
  • сайн итгэл
  • атаархах
  • Өөрийгөө хүчлэх чадвар
  • Нэмэлт
  • Ажиллах чадвартай

4. Сургаалт үгс.

Оросын ард түмэнд хүүхдийг багаас нь хөдөлмөрлөж сургадаг байжээ. Хөдөлмөрийн тухай зүйр үг, зүйр цэцэн үгс нь хөдөлмөрийн зан үйлийн дүрмийн үүрэг гүйцэтгэдэг байв. Одоо бид хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үгсийг хэрхэн мэддэгийг шалгах болно.

"Зүйр цэцэн үг хэл" тоглоом.

  • Жимс жимсгэнэ дэх модыг хар, хүмүүс ...... (үйлдлээ харах)
  • Тэвчээр, шаргуу хөдөлмөр... (бүх зүйл сүйрэх болно)
  • хэвтэж буй чулуун дор ...... ( мөн ус урсдаггүй
  • Бага зүйл.... (их завгүй байснаас дээр)
  • Хэлээ битгий яараарай.... (хурдлаарай)
  • Та морь унах дуртай юу ... (чага зөөх дуртай)
  • Би цаг гаргаж байна.... (хөгжилтэй цаг)
  • Бөөрөнхий бүжигт биш сүйт бүсгүйг хай ...... (мөн цэцэрлэгт)
  • Хүн залхуугаасаа болж өвддөг ч .... (Ажлаасаа эрүүл саруул)
  • Залхуу Федорка үргэлж ..... (шалтаг)
  • Залхуу, ямар үржил шимгүй юм бэ...... (мод)

Слайдын дугаар 3.

Одоо зүйр үгийг уншаад утгыг нь тайлбарла.

Зүгээр сууж болохгүй - уйдах зүйл байхгүй. (Хэрэв бид ямар нэгэн зүйл хийвэл цаг хугацаа хурдан өнгөрч, бид уйдахгүй)

Хэрэв ан байсан бол ажил сайхан явах байсан. (Аливаа ажилд та хүсэл тэмүүлэлтэй байх хэрэгтэй, тэгвэл бүх зүйл бүтнэ)

5. “Залхуугийн үлгэр” жүжиг

(тэмдэгтүүд: loafers, эм зүйч)

Loafers: Залхуурлыг арилгах аргыг бидэнд өгөөч, би чадна, гэхдээ би хүсэхгүй байна.

Эмийн сан:

Шумуулд хазуулсанаас анхилуун үнэр гарч ирдэг.
Найтаах, залгих холимог байдаг - эрүүл байх
Мигрень эмчлэх эм байдаг ч залхуурах эм байдаггүй.

Энэ хэрэгслийг аль болох хурдан зохион бүтээсэн бол сайхан байх болно,
Ингэснээр бага наснаасаа залхуу хүмүүс бүгд үүнийг авч чадна
Хэрэв энэ эм гарч ирвэл би хоёр багц худалдаж авах болно.
Үгүй ээ, хоёр биш, гэхдээ гурваас илүү хэрэгтэй гэж битгий хэлээрэй.

Эмийн сан:

Цагийн дагуу амьдрахыг хэн мэддэг, цаг бүрийг үнэлдэг вэ
Түүнийг өглөө арван удаа сэрээх шаардлагагүй.
Тэр босохоос залхуу байна гэж хэлэхгүй,
Дасгал хийж, гараа угааж, ороо зас.
Тэр цагтаа хувцаслаж, угааж, идэх цагтай болно.
Хонх дуугарахаас өмнө сургуулийн ширээнд суу.

Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, залхуурлыг эмчлэх эм хэрэгтэй юу? (Үгүй ээ, энэ нь тухайн хүнээс хамаарна)

Зураг луу хар.

Слайдын дугаар 4. (Залхуу хүний ​​зураг)

Хэн гэж бодож байна? Залхуу хүн ямар харагддаг вэ?

Физминутка.

Залхуу биш, хөгжилтэй, хөгжилтэй байцгаая. Жаахан хөдөлцгөөе.

Биеийн тамирын боловсрол гэж юу вэ? Бэлтгэл хийх, тоглох.
Биеийн тамирын боловсрол гэж юу вэ? Физик. ба кул, мөн тэр болон ра
Гараа дээш, доошоо гар - энэ бол бие махбодь юм.
Бид жолооны хүрд нь шуудай шиг хүзүүг нь мушгина.
Өндөрт чадварлаг үсрэх - энэ бол нэг юм.
Өглөө хагас цаг гүйх - энэ бол ра.
Энэ бизнест санаа тавь
Та хүчтэй, авхаалжтай, зоригтой болно.
Дээрээс нь сайн дүр
Биеийн тамир гэж үүнийг л хэлдэг.

Слайдын дугаар 5.

6. Кроссворд тааварлаарай.

Кроссворд таамаглаж, залхуу нь саваа доороос хаашаа хөөгдсөнийг олж мэдье.

  • Өглөө нүүрээ угаахад залхуу хүнийг юу илүү айлгадаг вэ? (шүршүүр)
  • Үнэлгээний аль нь тамхинаас гарсан хүний ​​өдрийн тэмдэглэлд ихэвчлэн байдаг вэ? (Deuce)
  • Залхуу хүнд ямар байдал хамгийн их таалагддаг вэ? (Мөрөөдөл)
  • Залхуу хүний ​​гол зан чанар юу вэ? (залхуурал)
  • Хичээл дээр залхуу орыг юу орлуулах вэ? (ширээ)
  • Модны доороос хөөгдөж байгаа залхуунууд хаана байна? (Сургууль руу)

Залхуу сургуулийн хүүхдүүд ангидаа уйтгартай, муу сурдаг. Тэд ямар ч даалгавар биелүүлэхийг хүсдэггүй, дэвтэр дээрээ цэвэрхэн бичих, ном унших дургүй. Тэд ажил хийх, бусдад туслах дадал зуршлыг төлөвшүүлдэггүй. Залхуу хүүхдүүд Б.Заходерийн “Петя зүүдэлж байна” шүлгээс нэг оюутны мөрөөдөж байсан шиг амьдрахыг хүсдэг.

Хэрэв саван ирсэн бол
Өглөө орондоо орлоо
Тэгээд би өөрөө саван байх болно,
Энэ сайхан байх болно!
Хэрэв ном, дэвтэр байвал
Зүгээр байж сурсан
Тэд бүх газраа мэддэг байсан -
Энэ нь гоо үзэсгэлэн байх болно!
Энэ бол амьдрал байх болно!
Мэдэж, алхаж, амраарай!
Тэгээд л ээж больчихдог байсан
Намайг залхуу байна гэж хэлээрэй!

Надад хэлээч, Петягийн мөрөөдөл хэзээ нэгэн цагт биелэх болов уу? (Үгүй)-Яагаад? (Хүн бүх зүйлийг өөрөө хийх хэрэгтэй: угаах, ажиллах, дараа нь түүнтэй хамт бүх зүйл сайхан болно)

Өөр шүлэг сонсоорой.
Хэрэв та орондоо удаан хэвтсэн бол
Хэрэв танд хичээл сурах цаг байхгүй байсан бол
Хэрэв та ээждээ туслахаас татгалзвал
Тэгэхээр та залхууралтай хүнд өвчтэй байна.
Залхуурал нь бие биенээсээ халдвар авч болно,
Залхуурал нь цавуу, давирхай шиг наалдамхай,
Мөн нэг эм байдаг - ажиллах,
Тиймээс залхуурал танд хүрэх замыг олохгүй.

Залхууралыг арилгах зөв арга юу вэ? (Ажил)

"Байшин бол эзний нүүр царай" гэсэн үг юу гэсэн үг вэ? (Байшинг дандаа амьдарч байгаа хүмүүс нь дүгнэдэг. Байшин цэвэрхэн бол цэвэрхэн, арвич хямгач, ажилсаг, хичээнгүй хүмүүс энд амьдардаг)

Слайдын дугаар 6.

Бүх зүйл хэвтэж байгаа өрөөтэй зургийг үзүүлж байна.

Энд ямар хүмүүс амьдардаг вэ? (залхуу, бохир)

Г.Мамлины "Серёжа харандаа хайж байна" шүлгийг анхааралтай сонсоорой.

Өнөөдөр байшинд эмх замбараагүй байна:
Серёжа харандаа хайж байна.
Би үүнийг хажуугийн самбарт хийсэн
Хэн миний харандаанд хүрсэн бэ?
Манай гэрт захиалга байхгүй! -
Тэр ээждээ хатуу хэлсэн
Покероор зэвсэглэсэн
Серёжа хайлт хийх
Тэгээд эхлээд тэр өшиглөсөн
Муурын зулзага коридорт өшиглөсөн
Шүүгээнээс хайж, сандал дээр зогсов
шалан дээр хэвтэх,
Тэр буйдан доогуур харав
Тэр тавиур дээрээс ваарыг сойзлоо
Тэгээд тэр ширээг маажив.
Хар салхи байшинд сарнай
Чемодан шүүгээнээс унаж,
Тэгээд таазны доор гүйв
Дэр, Brema зузаан эзэлхүүн,
Дэвтэр, сонин болон бусад зүйлс.

Серёжа харандаа хэрхэн хайсан бэ? (Тэр бүх зүйлийг тараасан)

Түүний үйлдлээс хэн хохирсон бэ?

Хүүгийн ийм зан авиртай гэрт эмх цэгц бий болох уу?

Слайдын дугаар 7.

Бүх зүйл эмх цэгцтэй байгаа өрөөний зургийг үзүүлж байна.

Энд ямар хүмүүс амьдардаг вэ? (Цэвэр, ажилсаг)

Сайн гэрийн эзэд дулаан, зочломтгой, тохилог гэртэй. Та үргэлж ийм байшинд ирэхийг хүсдэг, учир нь энэ байшинд сайн сайхан уур амьсгал ноёлдог. Хүн бүр ийм байшинтай болохыг эрмэлздэг байх. Хүн бүр үүнд хүрч чадна, гэхдээ танай байшингийн тоосго одоо тавигдах ёстой. Өөрөө ихийг хийж сурсан хүн хэзээ ч бусдад дарамт болохгүй, арчаагүй байх болно.

Слайдын дугаар 8.

7. Ажилсаг оюутны дүрэм.

Тэгээд одоо хичээл зүтгэлтэй оюутны дүрмийг харцгаая.

1. Ороо сайхан тохижуулж өглөө бүр хий.

2. Хичээлийн дараа ном болон бусад сургалтын хэрэглэгдэхүүнийг оронд нь тавь.

3. Хэрэв та замбараагүй бол - хогоо цуглуулж, тоосыг нь арч.

4. Юмнуудаа ажиглаарай, гутлаа цэвэрлээрэй.

Өнгөрсөн долоо хоногт бид бүлэгт хэдэн долоо хоног орсон бэ? (Хөдөлмөрийн долоо хоног)

Багийн хэнийг хамгийн хөдөлмөрч гэж нэрлэж болох вэ?

Бүлэгт хэнийг залхуу гэж нэрлэж болох вэ?

Ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Ажил нь хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал мууддаг."

Даалгаварууд:

1. Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн үзэл санааг баяжуулах, тэдний ёс суртахууны зан чанар. Тоглоомын бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

2. Насанд хүрэгчдийг хүндэтгэх, хүний ​​хөдөлмөрийг үнэлэх хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал: янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийг дүрсэлсэн үзүүлэнгийн зураг; дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх схемүүд; бөмбөг; туг, зүйл зохион байгуулалтын мөч- хайч, үс хатаагч, шанага, сав, хайч, зүү бүхий утас, сойз, будаг, термометр, тариур, хусуур, чихэр, жин, гитар, хоолой.

Өмнөх ажил:

"Ээжүүдийн маань мэргэжил", "Аавуудын минь мэргэжил", "Би юу болохыг мөрөөддөг" гэсэн яриа.

Хичээлийн явц:

1. Мэндчилгээ.

2. Яриа.

Багш: Манай улсын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Орос.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай улсын талаар юу хэлэх вэ?

Хүүхдүүд: Баян, үзэсгэлэнтэй, том.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай улсыг хэн том, үзэсгэлэнтэй, баян болгодог вэ?

Хүүхдүүд: Хөдөлмөрийн хүмүүс, янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэргэжил гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол хүний ​​үндсэн ажил, түүний хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэргэжилтэй болоход юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Сайн сур, ихийг мэдэж, чаддаг байх, сургуулиа төгсөх, тусгай боловсролын байгууллага

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид "мэргэжлийн хот" -оор аялах болно. "Мэргэжлийн хот" руу очихын тулд бид анхаарлаа хандуулах даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй.

Анхаарал татахуйц тоглоом "Хэн илүү мэргэжлийг нэрлэх вэ"

(тойрог доторх тугтай тоглоом)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та даалгавраа амжилттай давлаа. Одоо "мэргэжлийн хот" руу явцгаая.

3. Биеийн тамирын минут: "Нисгэгч"

Жолооч байх нь сайн (дугуйлан гүйх, "захиргаах")

Мөн илүү сайн нисгэгч. (дугуйгаар гүйж, гараа хажуу тийш нь сунгана)

Би нисгэгчид дээр очно

Надад зааж өгөөч.

Би саванд бензин хийнэ, (зогс, "цутгах")

Би сэнсээ асаана: (баруун гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх)

"Моторыг диваажинд аваач, (дугуйгаар гүйж, гараа хажуу тийш нь чиглүүл).

Шувууд дуулахын тулд."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай онгоцууд газардлаа. Тиймээс бид "мэргэжлийн хот"-д орлоо!

Тоглоом "Хэнд юу ..."

Ширээн дээр янз бүрийн зүйл хэвтэж байна (алх, хайч, зүү утас, шанага ...)

Багш: Хараач, ямар эмх замбараагүй юм бэ! Хэн нэгэн зүйл үлдээсэн.

Эдгээр зүйлс хэнд хэрэгтэй вэ? (Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс). Тэдгээрийг нэрлэж, юунд зориулагдсан болохыг нь хэлээд хүссэн зураг дээрээ тавь. (Үсчин, тогооч, оёдолчин, зураач, эмч, худалдагч, хөгжимчин).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний бодлоор хэн хайч үлдээсэн бэ? Мөн объект нь юунд зориулагдсан вэ? гэх мэт.

Хүүхдүүд ээлжлэн объектуудыг авч, хэн хэрэгтэйг нь дуудаж, мэргэжлийн зургуудын дэргэд байрлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та "мэргэжлийн хотод" бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгоход тусалсан, ажилдаа хэрэгтэй хүмүүст хэрэгтэй зүйл өгсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би тоглохыг санал болгож байнатоглоом "Хэрэв юу болох вэ ..."

Тогооч нар хоол хийхээ болих уу?

Эмч нар хүн эмчлэхээ болих уу?

Багш нар хүүхдэд хичээл заахаа болих уу?

Барилгачид байшин барихаа болих уу?

Бүх жолооч нар жолоо барихаас татгалзах уу?

Цагдаа нар ирэхээ болих уу?

4. Схемийн дагуу хүмүүсийн мэргэжлүүдийн талаар дүрсэлсэн үлгэр зохиох.

Багш: Та оньсогоонд дуртай юу? Дараа нь минийхийг таах:

Өдөр бүр өглөө эрт

Түүний гарт тэр "жолооны хүрд" авдаг.

Эргэх, ийш тийшээ эргэлдэх,

Гэхдээ тэр үүнийг идэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би таны оньсого - янз бүрийн мэргэжлийн талаархи тайлбарыг сонсохыг хүсч байна. Мөн энэ даалгаврыг биелүүлэхийн тулд та бүлгүүдэд (гурван хүнтэй) хуваагдах хэрэгтэй. Ширээнүүд рүүгээ яв. (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарын ширээн дээр янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийг дүрсэлсэн зургууд байна. Та ямар мэргэжлийн талаар нэрлэхгүйгээр ярих хэрэгтэй бөгөөд бид танд ямар мэргэжлийн талаар хэлсэнийг таах ёстой. Мөн түүхийг үнэн зөв, бүрэн дүүрэн болгохын тулд та төлөвлөгөө ашиглаж болно. Сурган хүмүүжүүлэгч: Диаграм дээрх зургууд ямар утгатай болохыг санацгаая.

1. Гар - энэ мэргэжлийн хүн юу хийдэг вэ.

2. Геометрийн хэлбэрүүд - түүнд ажилд ямар зүйлс хэрэгтэй вэ.

3. Зүрх сэтгэл - энэ мэргэжлийн хүн ямар шинж чанартай байх ёстой.

Жишээ түүх: Энэ хүн хүмүүсийн үсийг тайрч, сайхан, загварлаг үсийг өгдөг. Ажлын хувьд түүнд хэрэгтэй: хайч, сам, үс хатаагч, буржгар, үнэртэй ус. Тэр анхааралтай, эелдэг, үнэн зөв байх ёстой.

Хүүхдүүдийн өөрсдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, сайн байна. Таны түүхүүд надад үнэхээр таалагдсан.

5. “Уран бүтээлч юуг хольсон бэ?” гарын авлагыг авч үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биднийг тоглож байхад тэр бидэн дээр ирэв Хөгжилтэй уран бүтээлч, тэр танд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийг дүрсэлсэн зургийг авчирсан. Гэхдээ энэ зурган дээр ямар нэг зүйл буруу байх шиг байна?

Уран бүтээлч юунд андуурсныг тайлбарлая. (Хүүхдийн хариулт)

6. Хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үгс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Манай аялал танд таалагдсан уу? Та юуг илүү санаж байна вэ?

Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй гэдгийг битгий мартаарай.

Санаж үзьехөдөлмөрийн үгс.(Хүүхдүүд хариулдаг)

Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг, харин залхуурал мууддаг.

Хөдөлмөр мэддэг хүн ажлаас айдаггүй.

Тэвчээр, бага зэрэг хүчин чармайлт.

Загасыг ч хүчин чармайлтгүйгээр цөөрмөөс гаргаж чадахгүй.

Ажил хийх дуртай хүн зүгээр сууж чадахгүй.

Ажил нь тэжээгддэг, залхуурал нь мууддаг.


ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Хамгийн сүүлийн үеийн нийтлэлүүдийг авахын тулд бүртгүүлнэ үү.
Имэйл
Нэр
Овог
Та "Хонх"-ыг хэрхэн уншмаар байна вэ?
Спам байхгүй