ZVONEK

Jsou tací, kteří čtou tuto zprávu před vámi.
Přihlaste se k odběru nejnovějších článků.
E-mailem
název
Příjmení
Jak by se vám líbilo číst Zvonek
Žádný spam

« podavač

pro zimující ptactvo »

Implementace obsahu programu ve vzdělávacích oblastech: "Konstrukce"

Typy dětských aktivit: hravý, komunikativní.

Cíle učitele : Rozvíjet designérské dovednosti, prostorové myšlení.

Plánované výsledky - cíle pro předškolní vzdělávání Rozšířit představy dětí o zimujících ptácích, o tom, jak a co jedí v kruté zimě.

2. Naučit děti, jak postavit krmítko pro ptáky podle předlohy; analyzovat vzorek, zvýraznit jeho hlavní části (základna, stěny, střecha), vysvětlit jejich funkční účel.

3. Naučte se stavět feeder-house tří typů stavební materiál(cihla, trojboký hranol, deska); spojovat díly vodorovně a svisle ve svislé struktuře; správně připojit části konstrukce do celé budovy; vizuálně zkontrolujte správné provedení vzorku.

Materiály a vybavení : obrázky ptáků a ptačích krmítek; cihly (2 ks), trojhranné hranoly (2-3 ks), tenká destička čtvercového tvaru (1 ks) nebo karton pro každé dítě.

Obsah
organizované aktivity dětí

    Organizace času.

Společně s dětmi sledujte z okna ptáčky u krmítka, přečtěte si básničku N. Nishcheva

Kolik ptáků do našeho krmítka
Přišel? povíme to.
Dvě sýkorky, vrabec,
Šest vran a holubic
Datel v barevném peří
Všichni měli dost zrnek.

    Průběh lekce:

Učitel ukáže dětem obrázky ptáků a požádá je, aby je pojmenovaly.

Otázky pro děti při prohlížení obrázků:

- Kdo je to? (Toto je pták.)
- Co má? (Pták má hlavu, tělo, ocas, zobák, tlapky, peří, křídla, oči.)
- A co její oči? (Malý, černý.)
- Jakou hlavu? (Kulatá, malá.)
- Jaké tělo? (Oválný, dlouhý.)
Čím je pokryto ptačí tělo? (S peřím.)
- Jaký má zobák (tlapy, ocas)?

Poté učitel vypráví, co ptáčci jedí, jak je pro ně náročná zima, ukazuje obrázky ptačích krmítek a vyzve děti, aby si taková krmítka vyrobily samy.

Otázky pro děti:

- Co jedí ptáci? (Zrna, semínka, strouhanka.)
- Jak jedí? (Oni klují.)
- Čím se živí? (Zobák.)

2. Učitel ukáže dětem ukázku návrhu krmítka (dvě cihly a dva hranoly), navrhne jim, aby to pečlivě zvážily: vybraly hlavní části krmítka (boční a horní) a vybraly potřebné části krmítka. stavební materiál pro stavbu každého z nich, vysvětluje, jak spojovat díly ve vertikálním provedení.

Otázky pro děti při prohlížení ukázky:

- co je to? (Podavač.)
- Co má podavač?
- Kolik stěn má podavač?
Z čeho jsou stěny?
- Co potřebujete, abyste mohli začít stavět?
- Stojí tato cihla nebo leží?
Jak by měly být cihly umístěny? Na široké nebo úzké straně?

Učitel sestaví krmítko pro ptáky a vysvětluje: „Hlavní věcí je správně umístit cihly. Jedna cihla by měla být umístěna přesně naproti druhé. Jeden hranol (střecha) se musí opatrně umístit na horní stranu stěn, poté další hranol (druhá část střechy). Učitel učí pečlivě pracovat s detaily stavebního materiálu. "Teď postav stejná krmítka jako já."

3. Tělesná výchova minuta

"Ptactvo"

Ptáci sedí v hnízdě

A dívají se do ulice.

Chtějí se projít

A tiše všichni létají.

(Děti se „rozptýlí“ – mávají rukama jako křídly.)

4. Samostatná práce dětí. Pedagog vede praktické činnosti děti, podporuje výroky, které doprovázejí proces práce.

Otázky dětem během práce :

- Vezměte si tuto cihlu. Ukaž mi. Co je to za cihlu? (Dlouho.)- Sašo, co sis vzal?- Položili jste nebo dali cihlu (střechu)?- Nasadil jsi opatrně střechu?- Položili jste cihly naproti sobě?- Co jsi dostal?- Dostal jsi krmítko?- Co si vezmeš? (Chla, střecha.)- Položíš nebo postavíš cihlu?Na co dáváš střechu? (Pro cihly.)- Kde jsou stěny krmítka? Ukaž Lenu.- Řekni mi, Leno, co je? (Toto je podavač.)- Co to děláš, Masho? (Stavím podavač.)- A co dělá Olya? (Postaví krmítko.)- Co jsi udělal, Vanyo? (Položil jsem cihlu. Položil jsem prkno.)

5. Reflexe.

- Podívejte se, jaké máme krmné domy.- Jaké krmítko máš, Mášo? (Mám velký.)- A jaký máš krmítko, Váňo? (Mám malou.)- Kolik podavačů jsme získali? (Hodně.)

Abstrakt lekce o navrhování z přírodního materiálu "Dva".
Cíl: zlepšit praktické dovednosti práce s různými přírodní materiál, dovednosti upevňování a spojování částí hraček pomocí nářadí, lepidla. Rozvoj představivosti, fantazie, kreativity u dětí.

Materiály a pomůcky: jedlové šišky, pistácie, žaludové kelímky, pěnový plast, plastelína, větvičky, hrášek, papír, barvy, nůžky, šídlo, štětec.
Průběh kurzu.
Učitelka vypráví dětem pohádku: „Na severu žili tučňáci: táta, máma a jejich malý syn tučňák. Chodil do školy a vždy měl dobré známky. Ale jakmile hrál příliš tvrdě a nenaučil se, dostal dvojku. Máma začala dítě kárat, táta si začal ze zármutku klepat zobákem. Hanba tučňákovi. Dává slovo, že opraví známku a bude pilným studentem.“
Poté učitel vede rozhovor o tučňákech: „Tučňáci žijí v Antarktidě na mořských pobřežích. Žijí ve smečkách a živí se převážně malými rybami. Tučňáci se liší velikostí. tučnák císařský
dosahuje délky 117 centimetrů. Nejmenší tučňák je dlouhý 40 centimetrů.
Jejich křídla slouží jako ploutve při plavání. Na nohách mezi prsty jsou blány, které také pomáhají při plavání. Peří připomínají šupiny.
Tučňáci kladou 1-2 vejce na pobřeží a oba rodiče je inkubují. Malí tučňáci často umírají na chlad, hlad a predátory.
Pedagog: „Dnes uděláme skicu podle pohádky, kterou jsem vám vyprávěl. (Ukazuji kresbu na toto téma a mluvím o posloupnosti vytváření scény).
Na výrobu tučňáka vezmeme velkou smrkovou šišku a otočíme ji šupinami dolů. Z plastelíny vyrobíme hlavu, oči hrášku, zobák, dva trojúhelníky červeného papíru. Křídla tučňáka mohou být vyrobena z kůry pistácií (nebo perutýn, jasan, javor) a zpevnit je mezi šupinami kužele plastelínou. Tlapky mohou být vyrobeny z žaludových košíčků, pro které jsou vycpané plastelínou a zpevněny ve spodní části hrbolu malou větvičkou špičkou na obou koncích. Otvory se dělají paralelně s šídlem v kuželu a v miskách
Pro větší podobnost s tučňáky lze kuželový kmen a křídla z pistáciové kůry natřít černobílým kvašem.
Všechny tučňáky děláme podobným způsobem. Podle toho vybereme velikost a tvar kužele pro každý znak.
Z pěny jsme vyřízli ledovou kry.
Když je hračka připravena, učitel vyzve děti, aby si hrály, aby dále rozvinuly děj této pohádky.


Přiložené soubory

Účel lekce:

Naučit děti vyrábět krmítka pro přezimující ptáčky z různých materiálů.

Rozvíjet kreativní představivost, umělecký vkus, přesnost v práci.

Vzbudit v dětech dobré pocity a chuť pečovat o opeřené kamarády.

Materiál: plastové lahve, barevný papír, vata, větve stromů, obrázky ptáků, nůžky, lepidlo, štětce.

Průběh lekce v seniorské skupině

Učitel nabízí jít k oknu a obdivovat krásu zimní krajiny.

Učitel čte poezii

Viz příloha lekce

Vychovatel. Proč ptáci v zimě žádají o pomoc?

Pro ptáky je velmi těžké přežít v zimě, kdy padá bílý sníh a fouká studený vítr. Víte, že někteří ptáci odlétají do teplejších podnebí, zatímco jiní, ti nejodvážnější, zůstávají na zimu. Nyní zjistíme, jaké druhy ptáků jsou.

Hádanky o zimujících ptácích (s vyobrazením)

malý pták

Má nohy

A nemůže chodit.

Chce udělat krok

- Je to skok.

(Vrabec)

Po celou dobu klepání

Stromy jsou vydlabané.

Ale nejsou zmrzačení

Ale pouze léčí.

červenoprsý, černokřídlý,

Rád kluje zrna

S prvním sněhem na horském popelu

Znovu se objeví.

(Hýl)

Tento dravec je upovídaný

Zlodějský, vybíravý,

cvrlikání bíle,

A její jméno je... (Straka)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar!

To je celý repertoár.

Oznamuje korunu javoru

S tvým zpěvem...

Vychovatel. - Výborně, uhádli jste všechny hádanky!

- Jaké ptáky jste viděli na našem webu v zimě v parku?

Jak můžeme ptákům pomoci v zimě?

– Co s tím můžeme dělat?

Z čeho můžeme vyrobit krmítka pro ptáčky? (z plastových lahví, krabic, kbelíků atd.)

- Krmítka z plastových lahví jsou lehká, pohodlná, na jejich výrobu je použit nevhodný materiál. Upozorňujeme, že podavač má vyříznuté otvory. K čemu jsou potřeba? Aby bylo krmítko atraktivní, můžete jej ozdobit.

Vyšetření vzorku podavače z plastová láhev. Vysvětlení práce, která má být provedena.

Samostatná práce dětí. Učitel pomáhá dětem podle potřeby.

Z čeho jsou naše krmítka vyrobena? Jaký tvar mají naše krmítka? Jak můžeme krmit ptáky v zimě?

Konec vyučování

Básně čte vychovatelka (příloha)

Shrnutí organizace a vedení hodin kognitivního rozvoje ve druhém juniorská skupina. Předmět: "Ptačí krmítko"
Obsah programu:
- Seznamovat děti s přírodními jevy.
-Vytvářet zájem o ptáky, poznávat je podle vzhledu.
-Posílit pojmy "mnoho" a "jeden".
-Cvičí děti ve stavbě Kuizenerových holí.
- Rozvíjet pozorování, pozornost.
- Vychovat pečlivý přístup k ptákům, touhu krmit je v zimě.
Přípravné práce:
- denní pozorování ptactva u krmítka na procházku
Materiál:
- obrázky ptáků
- papírová sněhová vločka
- kapka vody
- Kuizenerovy hole
Materiál:
Jste zima-zima
Přišel jsi s mrazem.
Bílý sníh nadýchaný
Otáčení ve vzduchu.
A země je tichá
Padne do postele.
-Kluci, přišly nás navštívit sněhové vločky. Zdraví děti.
Děti se dívají na sněhové vločky.
Kolik paprsků má? (hodně)
-Kolik sněhových vloček? (tři)
- Zajímalo by mě, proč k nám přišli? (přišla zima)
Snowflake vypráví svůj příběh: „Žiji vysoko na obloze. Je tam zima a samota, často se dívám do země, na lidi. Jsou tak hodní, přátelští a chtěla jsem být alespoň na chvíli s nimi. Foukal studený vítr a já letěl k tobě.
Děti s učitelem zobrazují sněhové vločky: točí se, „létají“.
-Kluci. Sněhové vločky pokryly celou zemi sněhem, byla tak krásná, bílá, ale ptáci se ochladili a vyhladověli, bylo obtížné získat jídlo pod sněhem.
Pamatujete si, jaké ptáky jsme viděli u našich krmítek?
-Podívejte se na tohoto ptáka - ukazuje vrabce
-Co má vrabec? (hlava, zobák, oči, křídla, ocas, nohy).
Jakou barvu má jeho peří?
-Co dělá vrabec? - Zrníčka, drobky.
- Jak se chová u krmítka?
Vrabec je smělý, hbitý, rychle vyletí nahoru a odletí.
- Poslouchej, přečtu si o něm báseň.
Jsem veselý vrabec
Šedý malý zlodějíček.
Jsem nedbalý a upovídaný a bázlivý, šéfe, šéfe.
Midges mi slouží jako potrava,
Jako jídlo mi slouží drobky
Jsem mazaný a hravý, vybíravý. Chiv, Chiv!
Moje dny jsou v zimě těžké
- Žádné drobky, žádný hmyz,
Tehdy mlčím, sotva žiju, chiv, chiv.
Jak křičí vrabec? (chiv, chiv)
-Proto vrabce v zimě krmíme, litujeme je. Takto si stěžuje vrabec: "V zimě mám těžké dny, není ani drobek, ani brouček."
Učitel ukazuje sýkorku. Recenze probíhá stejným způsobem. Čte báseň A. Barto "Sýkora".
Skákající hbitá sýkorka
Nesedí klidně
Skok - skok, skok - skok,
Zkroucený jako cvrček
Na minutu jsem se posadil
Poškrábala se zobákem na hrudi,
A od trati k plotu,
Tiri - Tiri, stín - stín - stín.
Učitel ukazuje hýla. Recenze probíhá stejným způsobem. Čte báseň.
V zahradě, kde zpívaly pěnkavy
Dnes se podívej-
Jako růžová jablka
Na větvích sněhuláků.
-Výborně! Všichni ptáci byli zapamatováni a bylo o nich vyprávěno. Pojďme hrát. Všichni budete ptáci. Řeknu slova a vy odletíte do domů na slovo „ay“. Ptáci sedí, klují a odlétají pryč.
Pták seděl na okně:
Posaďte se na chvíli k nám.
Sedni si, neleť pryč.
Pták odletěl!
Jak dobří ptáci! A teď zase vy, posaďte se, uklidněte se. Vidíš, co máš v obálkách? Je třeba poskládat z částí celého ptáka a říct, jakého ptáka máte.
Čte báseň R. Buchareva "Krmící žlab"
Pomalu, pomalu, sníh padá.
Muž chodí tiše ve sněhu
V klobouku a kožichu,
Červené saně jsou neseny.
V saních se krmítko pro ptáky zežloutne:
Pro králíky, hýly a sýkorky.
Padá, padá, padá sníh
Dobrá cesta k tobě, člověče!
Takže teď půjdeme na procházku a budeme ptáčky krmit drobky a zrnky semínek.

Taťána Shagaeva
Abstrakt lekce designu "Krmítko pro ptáky"

Cíle: povzbudit design, vychovat touhu starat se o ptáky; naučit se rozlišovat předměty podle velikosti, naučit se stavět do kruhu, provádět pohyby pro učitele.

Materiály a vybavení: odlišné typy zrní (proso, semínka atd.) v krabičkách, 5 litrová láhev, prázdné sáčky od mléka, tužka, nůžky, šídlo, 2 sáčky, figurky ptáčků (vrabec, sýkorka, vrána, straka).

Postup lekce

Org. okamžik.

Děti pozorují ptáky z okna.

Učitel mluví o životě ptáků v zimě - V zimě je třeba se o ptáčky starat: krmit, neurážet.

Hlavní část. Design.

Vychovatel: Vyrobíme si krmítko ze sáčku na mléko a lahvičky. Uděláme v nich okénka, aby tam ptáci létali a klovali zrní.

Učitel spolu s dětmi vyrábí krmítko.

Fízminutka

Učitel: A teď si budeme hrát. Vy budete vrabci a já budu tvá matka vrabčí.

Matka vrabec volá své děti

leť rychle ke mně

Dnes začínáme

Učíme se létat

Vstávejte v kruhu

Začněme

Chůze v kruhu – děti „mápou křídly“, maminka ukazuje pohyb a vzdaluje se. Zatímco se maminka dívá, děti chodí v kruhu. Maminka usnula a vrabci se rozprchli na všechny strany. Máma se probouzí

Kuřátko cvrliká, jaký hluk, jaký křik

Dostaňte se brzy do kruhu

A naučit se znovu létat

Děti stojí v kruhu, hra se opakuje. Pak máma znovu posype:

Na minutu jsem usnul

Vrabci se zbláznili

Teď tě budu přísně následovat

Abyste poslušně rostli jako vrabci

Pedagog: Takže naše krmítka jsou připravena. Nyní tam dáme nějaká zrna. a co? Velký a Malý. Nyní budete muset krmítko zavěsit na strom, aby si ptáčci mohli dát chutný oběd.

Související publikace:

Nástup zimního nachlazení nejen potěší děti sněhem a dospělé sváteční náladou, ale také zkomplikuje život těm ptákům, kteří.

Účel: vytváření ekologické kultury; výchova k úctě, lásce k přírodě. Úkoly: - Objasnit a rozšířit znalosti o zimování.

V našem mateřská školka„Kalinka“ z městské části Khimki, spolu s tradičními formami interakce s rodiči (setkání, rozhovory,.

Kdekoli žijí ptáci: v lesích a zahradách, na loukách a polích, u vody - jejich úžasné hlasy jsou slyšet všude. Ale když přijde zima,

K práci potřebujeme: 1 balíček libovolné šťávy, tužku, lepicí tyčinku, barevný papír, barevný karton, nůž na papír a samozřejmě.

Léto tedy proletělo, potěšeno pestrými barvami „indiánského léta“, nastal čas pozdního podzimu. Velmi zřídka se objeví slunce, zima,.

ZVONEK

Jsou tací, kteří čtou tuto zprávu před vámi.
Přihlaste se k odběru nejnovějších článků.
E-mailem
název
Příjmení
Jak by se vám líbilo číst Zvonek
Žádný spam