ZƏNG

Bu xəbəri sizdən əvvəl oxuyanlar var.
Ən son məqalələri əldə etmək üçün abunə olun.
E-poçt
ad
soyad
“Zəng”i necə oxumaq istərdiniz
Spam yoxdur

Fransız dili dərsinin texnoloji xəritəsi

Sinif: 8. Müəllim: Yurkova E.V.

UMC: A. S. Kuligina, A. V. Şçepilova. Dərslik “Fransız dili.Lefranç aisc´ estsuper!" 8-ci sinif üçün "Sənin dostun fransızdır" seriyası

Mövzu dərs : Peşələr (Az mé səviyyələr, peşələr)

Dərsin növü: birləşdirilmiş

Hədəf: "Peşələr" mövzusunda tələbələrin biliklərinin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi.

Planlaşdırılan nəticələr :

Şəxsi: özünü inkişaf etdirməyə hazırlığın formalaşması, formalaşması kommunikativ səriştə həmyaşıdları ilə ünsiyyətdə, prosesdə böyüklər öyrənmə fəaliyyətləri.

Mövzu: "Peşələr" mövzusunda biliklərin sistemləşdirilməsi; nitq bacarıq və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi.

Metamövzu: öz təlimlərinin məqsədlərini müstəqil müəyyənləşdirmək bacarığı; nitqdən şüurlu şəkildə istifadə etmək bacarığı peşə haqqında danışmaq deməkdir.

Dərs avadanlığı: Fransız dili dərsliyi 8-ci sinif, “Peşə” mövzusunda şəkillər, paylama materialları.

Dərslər zamanı

Dərsin başlanğıcı

Bonjour!La leçon de français başlayır! Je suis ravie de vous voir. Şərh ça va?

Müəllimin salamına cavab verin. Dialoqda iştirak edin.

Xoşbəxtlik, xanım. Moi aussi je suis content de vous voir.Ça va bien, merci.

Məqsəd: Tələbələri dərsdə fəal işə hazırlamaq. Frontal söhbət (siniflə).

2

Motivasiya. Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi

Notre le tema formullarını tökünç on lison bien une poesi. Prenez ces ces feuilles de texte and lisons ca.L'auteur de cette poésie estJean Aicard.

    Le titre de cette poésie est "Les métiers".

Lisez cette poé ay! La traduction est là ! Bir komprisin varmı?

Travaillez və cütlər!

Şagirdlərin şeirinin oxunması, tərcüməsi.

Məqsəd: fonetik bacarıqları inkişaf etdirmək.

Cütlərlə işləyin (mətni bir-birinizə oxuyun).

Tələbələrlə müsahibə. Məqsəd: dərsin mövzusunu formalaşdırmaq.

  • De quoi s´agit-il dans la poésie?

    Des meters.

    Alma və ya şüurlu bir şey varmı?

Ön iş.

3

Dərsin əsas hissəsi. "Peşələr" mövzusunda leksik materialın ümumiləşdirilməsi

FROM onnaissez-vous bien les mé pillələr?Doğrulamalar! Mənə bir peşə seçə bilərsiniz.

Üstəlik, peşəkar peşələr önbelleğe alınır. Devinez ces metiers.

Travaillez və cütlər!

Şagirdlərə peşə növlərini əks etdirən şəkillər göstərilir. Buna peşə deyirlər.

Məqsəd: mövzu ilə bağlı bilikləri yoxlamaq. Ön iş.

Bir neçə şəkil bağlanıb. Şagirdlər hansı peşə sahibi olduqlarını təxmin etməlidirlər. Onlara peşəni onun təsvirinə uyğun olaraq müəyyən etmək tapşırığı olan vərəqələr verilir.

Cüt işləmək.

Məqsəd: oxu bacarıqlarının inkişafı, təxminlərin inkişafı, lüğətə nəzarət.

4

"Peşələr" mövzusunda biliklərin yenilənməsi

Tres bien. Nous connaissons beaucoup de professionals. Et encore il y a quelques mé pillələr. nous voyons les dans vos livres. Ouvrez vos livresà la səhifə 10, məs. 4. Il faut complè ter les ifadələri.

Travaillez və cütlər!

Sözlər , daxil edilməlidir :

1. jardinière (jardinier)

2. horologiya

3.kuturye

4.serrurier

5. şofer

6. pompalar

7.crè miè re

8. é picière (vendeuse)

9. vitrierlər

10. masajçı

Dərslik ilə işləmək. Peşələri bildirən sözlər seçilir.

Cüt işləmək.

Məqsəd: tam başa düşərək oxumaq bacarıqlarının inkişafı (qısa ifadələr), məlum lüğətə əsaslanan dil təxmininin inkişafı.

5

Dinamik fasilə

Tres bien. A vis quelles sont les professions les plus populaires (qeyri-int)é cazibədar, cazibədar).

Şagirdlər peşələri iki qrupa bölürlər: çox maraqlı (məşhur, cəlbedici) və çox maraqlı deyil.

Dərsin mərhələsi də dinamik pauzadır, çünki şagirdlər şəkli düzgün cərgədə yerləşdirməlidirlər.

Ön iş.

Məqsəd: Yorğunluğu aradan qaldırmaq, lüğəti möhkəmləndirmək.

6

Danışıq bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi

Pourriez-vous me dire quel métier aimez-vous?

Qui voulez-vous devenir? Və pourquoi?

Quelles keyfiyyətlər sont necessaires cette peşə tökmək?

Tələbələrlə müsahibə. Deyirlər ki, hansı peşəni sevirlər və niyə, bu peşəyə hansı keyfiyyətlər lazımdır?

Ön iş.

Məqsəd: nitq bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

7

Şagirdlərin ev tapşırığı haqqında məlumatlandırılması mərhələsi

Təklif edirəmfaire un petit recit sur une peşə. 8-10 ifadə.

Şagirdlərə ev tapşırığı təklif olunur: peşə haqqında danışmaq.

8

Dərsin yekunlaşdırılması mərhələsi. Təhsil fəaliyyətinin əks olunması

Notre lecon və finir. Nous avons fait beaucoup de choses.

Rappelez-vous ce quiétait intéressant dans la leçon, ce que vous avez fait və évaluez vos activités. Sinifdə əziyyəti təhlil edin.

I y a quelque ifadələr.

Baxımlı…

J´ ai appris...

J´ aime travailler...

J´ ai pris plaisir...

Vous avez bien travaillé kulon notre leçon. Je vous mets de ... qeyd edir. Merci pour votre travail.

Təkrar görüşənədək!

Şagirdlər dərsi necə bəyəndiklərini cavablandırır, dərsdəki işlərini qiymətləndirirlər.

Məqsəd: fəaliyyətin nəticələrinə görə şəxsi məsuliyyətin formalaşdırılması.

Maintenant je connais beaucoup de mots.

J´ ai appris les les professionals.

Bu peşələr haqqında danışır.

Je connais les professions les plus cəlbedici (inté ressantes).

J´ aime travailler en paires.

aiprisplaisir(Mənim bundan xoşum gəlir)…

J´ ai pris plaisir une poé sie.

J´ ai pris plaisir des images.

Dərsə əlavə

Devinettes sur les professionals

    Il dirige une banque. mən təxmin edirəm...

    Il vənd des produits dans un jurnal. mən təxmin edirəm...

    Il travaille sur l "ordinateur, il invente des programs de jeux.C "est un passionne d" informatique. Ehtimal ki..

    Bir axur hazırlayırsınız...

    Cədvəldən istifadə etmək, evinizi qurmaq...

    Elle enseigne les enfants. Elle est...

J'Aicard Les metriers

Sans le paysan, aurais-tu du pain?
C'est le blé qu'on fait la farine;
L'homme et les enfants, tous mourraient de faim,
Siz, dans la vallee və sur la colline,
Nə laborait, həm də başqa sözlər!
Sans le Boulanger, qui ferait la Miche?
Sans le bucheron, roi de la foret,
Tələsməyin, şərh verin
La maison du pauvre et celle du riche?
...Même notre chien n'aurait pas sa niche!
Ou dormirais-tu, dis, sans le macon?
C'est si bon d'avoir sa chaude maison
Masa, ailə ansamblınız var!
Qui cuirait la suupe, au feu qui petille,
Sans le charbonnier, qui fit le charbon?
Sans le tisserand, qui ferait la toile?
Bəs, siz vərdişiniz varmı?
Il ne fait pas chaud, a la belle etoile!
Irions-nous tout nus, le jour et la unit?
Et l'hiver surtout, quand le nez bleuit?
Məqsəd le soldat, qui doit te müdafiə!
Aime bien ta mere, avec ton coeur tendre:
C'est pour la protectre aussi qu'il se bat!
Quand les ennemis viendront pour te prendre
Que deviendrais-tu sans le bon soldat?
Aime les métiers, le myen, and les votres!
On voit bien des sots, pas un sot métier;
Et toute la terre est comme un chantier
Ou chaque metier sert a tous les autres,
Et tout travailleur sert le monde all!

(Jean Aicard, poète, romancier, est né à Toulon en 1848. Beaucoup de ses romans nous parlent de la vie de Provence).

"Le choix de professional"

A la fin des études les jeunes gens entrent dans la vie des adultes, dans la vie indépendante. Ils ont la possibilité de travailler, d'organiser leur propre entreprise ou de poursuivre leurs études pour recevoir les diplômes des études supérieures. Presque dans toutes les villes de notre unne or quelques universités fonctionnent. A Moscou et à Saint-Petersbourg il y en a plusieurs. Si vous voulez avoir un métier vous pouvez aller dans une école professionnelle. Il est assez difficile de choisir və de se décider pour telle ou telle professional, surtout qu'il y en a plus de 2000 différentes. Parmi les jeunes les uns font leur propre choix, tandis que d "autres suivent les conseils de leurs valideynlər. Je me tələb plusieurs fois: "Qu'est-ce que je voudrais faire après l'école?" Il y a quelques ans je doutais fort en repondant à cette sual. Avec le temps mes préférences pour les professionals évoluaient, je ne savais pas dans quel domaine je voudrais être spécialiste. C'était compliqué de trouver une professional qui mecordrait plus que les autres. Mais quels sont les critères essentiels pour le choix de votre gələcək peşəsi? Maraqlı olmaq üçün hər şeydən əvvəl. Une işğal que vous aimez bien est une des composantes de la vie heureuse. Il ne faut pas surtout oublier qu'il est necessaire de gagner sa vie. Le travail formidable ne serait pas satisfaisant pour vous si vous avez faim. De plus vous devez vous rendre compte des problèmes actuels du chômage və votre choix doit vous permettre d'être plus ou moins facilement embauché. Il y a deux ans je voulais devenir medecin. Cette peşə mənə paraissait tres noble. En huitième və en neuvième j'étais fort və biologiya və chimie. Je voulais helper les gens qui avaient des problem de santé. Je savais bien qu'il faut être généreux dans la vie et dans le travail, cəsur və diqqətli ənvers les gens, məsul və raisonnable, honnête və prudent pour de¬venir médecin. Un médecin egoïste et non honnête ne peut pas être un bon spécialiste. Müsbət xüsusiyyətlərə malik olan inkişaf etdiriciləri yaxşılaşdırın. "Hui la est est prize and je sais bien ce que je veux faire. Je sais que cela est assez difficile. Je sais que cela est assez difficile. Il faut connaître parfaitement la matière, être cultivé və informé. Un profesenseurl, cahil' un professeur craintif enseigne la crainte, un professeur qui s'ennuie apprend 5 ses élèves l'ennui. Selon John Steinbock, misal olaraq, böyük sənətçi və böyük sənətçi kimi tanınmış bir professordur. L'enseignement est, peut être, un des plus grands arts. L "éducation des enfants est une grande responsabilité. Je crois que c'est justement pour cela que les professeurs sont tellement respectés. Pour la plupart des gens il est évident que toute personne cultivée doit savoir parler auinquéréngé pour. veux devenir professeur de français.J'ai adoré le français dès le début de mes études et c'est un de mes cours préférés jusqu'aujourd'hui. écrivains de la France. des langues étrangères.Les études universitaires en Russie durent cinq ans.Après les examens de la fin d'études vous recevez un diplôme qui vous permet de travailler comme professeur.comme de fransaisseurute. ont profondes and variees. Müəyyən ehtiraslar elm adamları üçün bu işdə çalışırlar. La plupart des promus de l "Université deviennent professeurs and rentrent à l'école. Je sais très bien que le travail de professeur est assez compliqué. Aucun professeur ne peut dire qu'il sait recovery domenləri. sa matière tout le long de son travail pour pouvoir répondre à toute question posée par ses élèves.

"Peşə seçimi"

Məktəbi bitirdikdən sonra milyonlarla gənc müstəqil yetkin həyatına başlayır. Onlar işə başlaya bilərlər Mən biznesdəyəm və almaq üçün təhsillərinə davam edib-etməmək Ali təhsil. Demək olar ki, hər bir Rusiya şəhərində bir və ya bir neçə institut var. Onlarla Moskva və Sankt-Peterburqda var. Əgər almaq istəyirsinizsə işçi peşəsi , sonra peşə məktəbinə yazıla bilərsiniz. Bildirilir ki, dünyada 2000-dən çox peşə var, ona görə də seçim etmək, qərar vermək kifayət qədər çətindir. Bəziləri öz seçimlərinə uyğun hərəkət edir, bəziləri isə valideynlərinin tövsiyələrinə əməl edir. Dəfələrlə özümə sual verdim: "Məzun olduqdan sonra nə etmək istəyirəm?" Bir neçə il əvvəl bu suala qəti cavab vermək mənim üçün çətin idi. Zaman keçdikcə hansı elm və ya sənaye sahəsində ixtisaslaşmalı olduğum barədə fikrimi dəfələrlə dəyişdim. Yüzlərlə peşə arasından mənə uyğun olanı seçmək və seçmək çətin idi. Gələcək peşəni seçməyin əsas səbəbləri nələrdir? Birincisi, bu sizin üçün maraqlı olmalıdır. Həqiqətən zövq aldığınız maraqlı fəaliyyət həyatda xoşbəxt olmağın vacib hissəsidir. Sonra pul qazanmaq ehtiyacını düşünməlisən. Əgər acsansa, ən heyrətamiz iş sənə məmnunluq gətirməyəcək. Bundan əlavə, çox real işsizlik problemi var: bir peşə seçməlisən ki, sonra iş tapa biləsən. Bir neçə il bundan əvvəl mən həkim olmaq istəyirdim. Bunun çox nəcib bir peşə olduğunu düşünürdüm. 8-9-cu siniflərdə biologiya və kimyadan yaxşı idim. Mən səhhətində problem olan insanlara kömək etmək istəyirdim. Bilirdim ki, həkim işdə və həyatda alicənab, insanlara xeyirxah və diqqətli, məsuliyyətli və düşüncəli, vicdanlı və tədbirli olmalıdır. Eqoist və vicdansız həkim yaxşı mütəxəssis ola bilməz. Mümkün qədər yaxşı xarakter xüsusiyyətlərini inkişaf etdirməyə çalışdım. İndi kim olacağıma artıq qərar vermişəm. Mən müəllim olmaq istəyirəm. Bilirəm ki, yaxşı müəllim olmaq çox çətindir. Tədris etdiyiniz fənni mükəmməl bilməli, yaxşı təhsilli və məlumatlı olmalısınız. Cahil müəllim cəhaləti, qorxulu müəllim qorxunu, darıxdırıcı müəllim darıxmağı öyrədir. Lakin yaxşı müəllim şagirdlərində biliyə alovlu həvəs, həqiqətə və gözəlliyə məhəbbət inkişaf etdirir. Con Steinbekin dediyi kimi, böyük müəllim böyük sənətkardır və siz bilirsiniz ki, nə qədər böyük sənətkar var. Müəllimlik bəlkə də sənətlərin ən böyüyüdür. Uşaq böyütmək böyük məsuliyyətdir. Düşünürəm ki, buna görə də müəllimlərə böyük hörmət var. Getdikcə daha çox insan başa düşür ki, hər bir təhsilli insan xarici dil bilməlidir. Ona görə də fransız dili müəllimi olacağam. Fransız dilini ilk dəfə öyrənməyə başlayanda xoşuma gəldi və bu hələ də mənim sevimli fənlərimdən biridir. Bir çox fərqli və çox maraqlı yazıçılar fransızca yazıblar. Ədəbiyyat dərslərində Balzak və başqa fransız yazıçılarını bir az rus dilində oxuyuruq, mən də onları orijinalda oxumaq istərdim. Universitetin xarici dillər fakültəsinə daxil olmağa çalışacağam. Tələbələr Rusiya universitetlərində 5 il təhsil alırlar. Son imtahanlardan sonra siz sertifikatlı fransız dili müəllimi və ya tərcüməçi olursunuz. Universitet təhsili dərin və çoxşaxəlidir. Bəzi tələbələr elmi karyera qurmaq üçün aspiranturaya gedirlər. Universitet məzunlarının əksəriyyəti müəllim olur və məktəbə qayıdır.
məşq

Bilirəm ki, müəllim işi olduqca çətindir. Müəllim heç vaxt deyə bilməz ki, öz sahəsində hər şeyi bilir. İstənilən suala cavab verə bilmək üçün fəaliyyəti boyu öz mövzusunu öyrənməyə davam edir. O, bacarıq nümunəsi olmalıdır.

Repondez aux suallar:

1. Vous avez vous requesté, quelle professional vous voulez choisir?
2. Quand avez-vous commencé à faire des projects pour l'avenir?
3. Nə qədər planlar və ya seriallar var?
4. Est-ce que quelqu'un vous a aidé à choisir votre gələcək peşəsi?
5. Səbəblər nə qədər çox kanaldan keçə bilər?
6. Gələcək peşə baxıcısı olmaq üçün hazırlaşırmısınız? Faites vous Comment?
7. Qətiyyətli qərar qəbul etmədən əvvəl qərar verməlisənmi? Pourquoi?
8. Comment vous pensez avoir une formation?
9. Quelles qualités sont inspensables pour ce métier, qu'en pensez-vous?
10. Problemləri həll edə bilərsinizmi?

gələcək peşə

Français üçün mətn yazın, gələcək peşəyə sahib ola bilərsiniz. Au liseyi bitirmək üçün, c'est l'firmation de nous-même dans la vie. Parmi les jeunes les uns font leur propre choix, tandis que les autres suivent les conseils de leurs valideynlər. L'activité que nous aimons bien est une des composantes de la vie heureuse. Il ne faut pas oublier qu'il est necessaire de gagner la vie. Əziyyəti nəhəng nə sera pas satisfaisant pour vous si vous avez faim.De plus nous devons nous rendre compte des problèmes actuels du chômage və notre choix doit nous permettre d'être plus ou moins facilement embauché.

Mais ici, dans notre pays je voudrais devenir architecte.C'est une profession avec beaucoup de perspectives.Je la trouve plus interessante and cazibədar.Je veux créer and cette professional m'offrira cette possibilité.Bonheur et possibilité. et riche.Notre profession doit aider notre avenir.que ce sujet en français pourra vous aider à décider beaucoup.

Gələcək peşə

Bu mövzuda fransızca gələcək peşəm haqqında danışacağam. Orta məktəbi bitirdikdən sonra həyatda özümüzü təsdiq etməyə başlayırıq. Gənclər arasında hər biri öz seçimini edir, digərləri isə valideynlərinin tövsiyələrinə əməl edir. Bəs gələcək peşəni seçərkən əsas meyarlar hansılardır? İlk növbədə bu, bizi maraqlandırmalıdır. Zövq aldığımız fəaliyyət komponentlərdən biridir xoşbəxt həyat. Unutmaq olmaz ki, biz çörəkpulu qazanmalıyıq. Əgər acsınızsa, əla iş sizi qane etmir. Bundan əlavə, biz işsizliyin mövcud problemlərini nəzərə almalıyıq və seçimimiz bizə az-çox asanlıqla işə düzəlməyə imkan verəcək. Ayrı-ayrı arzular, xüsusi peşələrə rəğbət var. Mənim üçün bu, həlledici olan ikinci amildir, çünki işini bəyənməsən, hətta prestijli olsa belə, görmək mümkün deyil.

Amma burada, bizim ölkədə memar olmaq istərdim. Bu, böyük vədləri olan bir peşədir. Mən bunu daha maraqlı və cəlbedici hesab edirəm. Mən yaratmaq istəyirəm və bu peşə mənə belə bir fürsət verir. İnsanlara xoşbəxtlik gətirmək, ölkəmi daha gözəl və zəngin etmək üçün gözəl binalar tikmək istəyirəm. Peşəmiz gələcəyimizə kömək etməlidir.Hər kəsin seçimi var və bu bizdən asılı olacaq. Bunu etməzdən əvvəl çox düşünün. Bu, gələcəyimizi müəyyən edir. Ümid edirəm ki, bu fransız mövzusu qərar verməkdə sizə kömək edə bilər.

Travailler Çətinlikdən qaçın:

1.travailler = işləmək. Elle travaille dans une petite butik. Il travaille pour IBM-France. travailler = iş = (boulonner), (bosser), (trimer) = çox çalışmaq (ailələr).

2.un əziyyət = iş, iş. II fait un travail tres dangereux. J "aime mon travail.

3.avoir un emploi = avoir un travail = (işdən qaçınmaq), (avoir un boulot) (familiers)= avoir une vəziyyət = avoir un emploi= bir işə sahib olmaq.

4.occuper un poste = mövqe tutmaq = avoir un travail bien précis. Bütün namizədlər notre xidmətinə müraciət edə bilərlər.

5.avoir un métier = peşəyə, ixtisasa sahib olmaq: savoir faire quelque chose de précis, avoir reçu une formation professionnelle: Il a un bon métier, il est ingénieur.

6. exercer un métier = ixtisasınız üzrə iş: on peut avoir un métier, mais ne pas ou ne plus l "exercer. Il est médecin, mais il n" exerce plus, il a 75 ans. I est ingénieur, mais il est sans travail pour le moment. On travaille pour gagner de l "argent, mais on ne devient pas forcément riche!

7.gagner sa vie = çörəkpulu qazanmaq. Mon fils n "a pas besoin d" aide, il gagne bien sa vie.

8.toucher de l "argent = pul almaq. Elle touche 2.000 € par mois.

9. toucher un salaire = maaş almaq. € 2.000 qiymətinə toxunun.

10.un(e) maaş(e) = işçi= une personne qui travaille et touche un salaire.

11.un (e) işçi (e) işçi, işçi travaille pour quelqu "un, d" habitude dans un büro.

12.un travailleur = işçi: terme worké surtout par les communistes et les socialistes.

13. un travailleur manuel = işçi fiziki əmək: un homme qui travaille avec ses mains.

14.les horaires (m.) = iş vaxtı = les heures de travail.

15.travailler à mi-temps = yarım iş vaxtı, à temps partiel = part-time // travailler à temps complet= tam iş günü.

16.Fransada tam iş vaxtı = 35 heures.

17.travailler au noir = qeyri-rəsmi işləmək = travailler sans declarer son salaire (donc sans payer d "impôts ni de charges sociales). Si vous travaillez au noir vous êtes en irrégulière.

Travailler / ne pas travailler

18.chercher un travail, un poste, un poste de (un poste de secrétaire, səh. ex.) = iş axtarmaq.

19.être au chômage = ne pas avoir de travail = être chômeur / chômeuse = işsiz olmaq.

20.perdre son emploi = perdre son poste = perdre son travail = işini itirmək.

21.être mis(e) à la porte = être licencié(e)= işdən çıxarılmaq = être congédié(e): soit parce qu"on a mal travaillé, soit parce qu"il y a des troubles économiques. Renault lisenziya sahibidir 200 ouvriers pour des raisons économiques.

22.un licencement = l "action de licencier = işdən çıxarma. Le premier ministre promet qu" il n "y aura pas de licencements dans le le Services.

Mettre en grève, faire la grève, être en grève = travaillerdən imtina, afin d "obtenir de meilleures conditions de travail = tətil etmək.

24. revendiquer (une revendiquer): tələbkar quelque chose = tələb etmək. Les ouvriers revendiquent de meilleures conditions de travail.

25.prendre sa retraite = retire: s "arrêter de travailler à 60 ya 65 a pris sa retraite après avoir travaillé pendant plus de quarante ans.

LES PROFESSIONS

1.Animateur(trice) réseau-animator, proqramın aparıcısı

2.Antikvar-antikvar

3.Boucher(ère) Charcutier(ère) Traiteur(e)-qəssab

4. Boulanger (ère) - çörəkçi

5.Chargé(e) d'expansion réseau - şəbəkə administratoru

6.Şef de rayon - şöbə müdiri

7.Chocolatier(ière)-confiseur- Şokolad taciri - şirniyyatçı

8. Coiffeur(euse) - Bərbər

9. Konseptör - vendeur (euse) - satış mütəxəssisi

10.Conseiller(ère) de vente - satış məsləhətçisi

11.Cordonnier (ière) - Çəkməçi

12.Employé(e)kommersiya(e)satıcı

13.Employé(e) de café - kafe işçisi

14. Fleuriste - çiçəkçi, gül satıcısı

15. Travailleurs manuels - Əl işçiləri

16.Chauffeurs routiers - Avtomobil sürücüləri

17.Texniciens - Mühəndislər

18.Aşbazlar / Mətbəxçilər - Aşpazlar / Aşpazlar

19 Personels administratifs - İdarəetmə personalı

20.Commerciaux - İşçilər satış şöbəsi, ticarət işçiləri

21.Infirmiers / Infirmières - Tibb işçiləri (sifarişlər, tibb bacıları, tibb bacıları)

22.Personnels de l "hotellerie / restaurant - Mehmanxana və restoran biznesinin işçiləri

23.Personnels comptables and Financiers - Maliyyə orqanının mühasibləri və işçiləri

24 Informaticiens - Proqramçılar və kompüter alimləri.

Proverbes sur le travail:

1. Apprendre c "est travailler et travailler c" est vivre. Öyrənmək işləməkdir, işləmək isə yaşamaqdır.

2. C "est le travail qui assure le progrès de l" humanité, sert la cause de la paix et de l "amitié entre les peuples. Əmək bəşəriyyətin tərəqqisini yaradıb, insanlar arasında sülh və dostluq işinə xidmət edir.

3. C "est un jour perdu qu" un jour sans travail. İşsiz bir gün boşa gedir.

4. Il faut regarder à ses mains plutôt qu "à ses pieds. Siz ayaqlarınızdan çox əllərinizə baxmaq lazımdır.

5. Il faut travailler en jeunesse pour se reposer en vieillesse. Gənc olanda çalış ki, qocalanda dincələsən.

6. Il faut travailler pour qui veut manger. Yaşamaq istəyirsənsə, fırlanmağı bacar.

7. L "homme naquit pour travailler, comme l" oiseau pour voler. İnsan işləmək üçün doğulur, quş uçmaq üçün doğulur.

8. Le travail d "abord le plaisir ensuite. Əvvəlcə işlə, sonra həzz al.

9. Le travail éloigne de nous trois grand maux - l "ennemi, la vice et le besoin. İş üç böyük pisliyi bizdən uzaqlaşdırır: düşmən, pislik və ehtiyac.

10. Le travail est une chose dont l "homme ne peut pas se passer. Çalış, bu elə bir işdir ki, insan onsuz edə bilməz.

11. Les mains noires font manger le pain blanc. Qara əllər mədən edir ağ çörək≈ sabun boz rəngdədir, amma ağ yuyur.

12. Pour le paresseux chaque jour est fête. Tənbəl, hər gün bayramdır.

13. Qui n "aime pas son métier, son métier ne l" aime pas. İşini sevməyən bu işdə uğur qazana bilməz.

14. Qui ne travaille pas ne mange pas. İşləməyən yemək yeməz.

15. Soyez plutôt maçon si c "est votre istedad. Əgər bu sizin istedadınızdırsa, kərpic ustası olun.

16 Tous les metiers sont bons. Il n "y a pas de sots métiers, il y a de sottes gens. Bütün peşələr yaxşıdır. Axmaq sənət yoxdur, yalnız axmaq insanlar var.

Mövzu üzrə dərsin plan-xülasəsi"Az peşələr" üçüntələbələr 11- sinif.

Dərsin növü: birləşdirilmiş

Dərsin məqsədi:"Peşələr" mövzusunda lüğətin konsolidasiyası və aktivləşdirilməsi.

Tapşırıqlar:

Təhsil:

Fransız dilini öyrənmək üçün motivasiyanı artırın

・Müstəqil iş bacarıqları əldə edin

Məzmunu tam başa düşməklə oxu bacarıqlarını möhkəmləndirin

· Dinləmə bacarıq və bacarıqlarını gücləndirin

İnkişaf edir:

Dil fərziyyələrini, məntiqi təfəkkürü inkişaf etdirin

Xarici dilə idrak marağı inkişaf etdirin.

Məntiqi təfəkkürün və yaddaşın inkişafı üçün şərait yaradın.

Təhsil:

tərbiyə etmək hörmətli münasibət başqa ölkənin dil və mədəniyyətinə

Ünsiyyət mədəniyyətini inkişaf etdirin

Nəzərdə tutulan təlim nəticələri:

Şəxsi:

1. Öz nitq mədəniyyətini təkmilləşdirmək istəyi və kommunikativ səriştə və mədəniyyətlərarası ünsiyyətin formalaşması.

2. Xarici dil vasitəsi ilə özünü həyata keçirmə imkanının dərk edilməsi.

3. Mədəniyyətlərarası ünsiyyətdə kommunikativ səriştənin formalaşması.

Metamövzu:

1. Nitq ifadənizi planlaşdırmaq bacarığının inkişafı.

2. Tədqiqat təhsil fəaliyyətinin inkişafı (informasiya ilə işləmək bacarıqları: məlumatın axtarışı və seçilməsi, məlumatın ümumiləşdirilməsi və təsbiti).

3. Xarici dildə kommunikativ fəaliyyət prosesində özünü müşahidə, özünə nəzarət, özünüqiymətləndirmənin tənzimləyici hərəkətlərinin həyata keçirilməsi.

Mövzu:

1. Qulaqla qavramaq və sadə autentik mətnlərin əsas məzmununu anlamaq bacarığı.

2. Öyrənilən dilin ölkələrində qəbul edilmiş nitq etiketinin əsas normalarının (replika-klişe, ən ümumi qiymətləndirici lüğət) tanınması və şifahi və yazılı nitqdə istifadəsi.

3. Söz ehtiyatının genişləndirilməsi.

Dərs avadanlığı:

1. İnternetə çıxışı olan kompüter

2. “Les professions”ın təqdimatı.

Dərs planı

I. Müəllim tərəfindən təqdimat.

M: Mübarək!

Aujourd'hui je vous propose de regarder le video və formullar le thème de notre leҫon vous-même.

Filmə baxmaq (istifadə olunan mənbə http://apprendre.tv5monde.com/fr/apprendre-francais/vocabulaire-les-professions-0?exercice=1)

Şagird dərsin mövzusunu tərtib edir.

C'est tres bien, vous avez raison.

Və ya əziyyət!

II. Məsləhət və peşələrin təriflərini təklif edin.

dərman

Personne qui, titulaire du diplôme de docteur en médecine, exerce la médecine.

jurnalist

Personne qui a pour occupation principale, régulière et rétribuée, l "Press de presseécrite un ou plusieurs organes de presseécrite or audiovisuelle.

ZƏNG

Bu xəbəri sizdən əvvəl oxuyanlar var.
Ən son məqalələri əldə etmək üçün abunə olun.
E-poçt
ad
soyad
“Zəng”i necə oxumaq istərdiniz
Spam yoxdur